TWITTER ENTEGRASYONU :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

TWITTER ENTEGRASYONU

05.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 143 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

TWITTER NEDİR?

RESİM>>>>>>>>>

Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tweet (İng. cıvıldama) adı verilen en fazla 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweetler herkes tarafından görülebilir. Ancak kullanıcılar attıkları tweetleri sadece kendi arkadaşlarının görebileceği şekilde sınırlandırabilir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların tweetlerine üye olabilirler. Üye oldukları kişi veya kurumların takipçi sayısını ve bunların kimleri takip ettikleri görebilirler. Tüm kullanıcılar Twitter’ın websitesi aracılığıyla tweetlerini gönderebilir ve alabilirler. Kullanıcılar Twitter’ın websitesine uyumlu harici uygulamalar (akıllı telefonlar gibi) veya belirli ülkelerde erişilebilen kısa mesaj servisi tarafından giriş yapabilirler.

2008’deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılan Twitter’dan Türkiye’deki son yerel seçimlerde de yararlanılmıştır. Ayrıca Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir.

Özel Uygulamalar ve Kısıtlamalar

Twitter, Api ayarlarında yaptığı bazı değişiklik ve kısıtlamalarla ilk önce Instagram ile arasında kurduğu Instagram için arkadaş bulma bağlantısını daha sonra ise Tumblr ile olan Tumblr’da sitesi olan Twitter kullanıcılarını bulma bağlantısını devre dışı bıraktı. Bu değişikler ile yazılım geliştiricilerden tepki alan Twitter, Açık kaynak yazılımı destekleyen Linux Vakfı’na girerek bir nevi geliştiricilerin gönlünü almış oldu.

Twitter Kısaltmaları

 • Trending topic(TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana Trending Topic denir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir liste de vardır.
 • Friday Follow(FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.
 • Retweet(RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweetini sizin takipçileriniz de görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

Direct Message (DM): Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu postayı işaret eder, bir nevi e-mail işlevi görür.

TWITTER WORDPRESS EKLENTİSİ

Widget Twitter

 

Widget Twitter WordPress sitesinin tam Twitter Entegrasyonu sağlayan bir WordPress eklentisi vardır. Twitter kullanıcıları, takipçileri ve seçilen kullanıcılarla hikayelerini paylaşma şansına sahip olacaktır.

Widget Twitter sayfalarınıza ve mesajlarınıza farklı Twitter düğmeleri eklemenizi sağlar. Ürün, Tweet, Mansiyon, Takip, Hash etiketi olarak Twitter düğmeleri, bir dizi içerir. Buna ek olarak Twitter’da Timeline ekran olasılığını içerir.

Eklenti düğmeleri temel özellikleri (düğme boyutu, genişlik / yükseklik, renk, dil vb) özelleştirmeyi sağlar. Bu seçenekleri geniş bir yelpazede kullanır. Değişiklikler hem eklenti hem görünüm hem de işlevsellik yapılabilir.
Widget Twitter basit ve kullanıcı dostu bir tasarım kullanır. Bu kullanımda kolay özelliklerin çoğu birkaç tıklamada yönetilebilir. Detaylı dokümantasyon ve referanslar; kullanıcılara ürünün tüm özellikleri hakkında bilgi alması için izin verir.

 

Widget Twitter Temel Özellikleri:

RESİM>>>>>

 • WordPress son sürümünü desteklenmesi,
 • Kullanıcıların kendi takipçileri ile web sayfası içeriğini paylaşmak için Tweet düğmesi,
 • Web sitenizden doğrudan Twitter takipçileri alma imkanı,
 • Web sitenizde Twitter’da aktivite ekranı için 4 tip gömülü zaman çizelgeleri (kullanıcı zaman çizelgesi, sık, liste, arama) ekleme imkanı
 • Belirli anahtar kelime odaklı web sayfası paylaşımı için kullanılabilir Hash Etiket düğmesi,
 • Twitter kullanıcı odaklı web sayfası paylaşımı için Mansiyon düğmesi

TWITTER-BLOG ENTEGRASYONU

Twitter Bileşenleri

 RESİM>>>>>

Zaman Akışı Bileşeni

 

Ayarlar > Bileşenler > Yeni Oluştur > Kullanıcı Zaman Akışı

Twitter sayfanızdaki son hareketleri bloğunuzda göstermenizi sağlayan bileşendir. Kendi yazdığınız ve retweetlediğiniz tweetler bu kutuda görünür. Yanıtladığınız tweetler ile tweetle birlikte paylaşılan fotoğrafın gösterilip gösterilmeyeceği sizin tercihinize bırakılmıştır . Ayrıca kutunun genişliğini, linklerin rengini ve zemin rengini değiştirebilirsiniz.

 

 

Favoriler Bileşeni
Ayrlar > Bileşenler > Yeni Oluştur > Favoriler

Yazdığınız veya retweetlediğiniz tüm tweetleri değil de seçtiğiniz veya beğendiğiniz tweetleri blogunuzda paylaşmak isterseniz favoriler bileşenini kullanabilirsiniz. Favorilere eklediğiniz tweetleri blogunuza embed edebilirsiniz.

 

Hashtag Bileşeni 

Ayrlar > Bileşenler > Yeni Oluştur > Ara
Belli bir hashtag veya anahtar kelime ilgili yazılmış tweetlerden oluşan bileşendir. Diğer bileşenlerde olduğu gibi genişlik ve renk seçeneklerinin yanı sıra sadece popüler tweetlerin gösterilmesini de seçebilirsiniz.

 

Tweetle Butonu

 

Butonu eklediğiniz sayfayı, sayfanın linki ve başlığıyla Twitter’da paylaşmanızı sağlayan klasik buton. Tweetle butonunun kodları:

 

<a href=”https://twitter.com/share” class=”twitter-share-button” data-via=”BlogHocam” data-lang=”tr”>Tweet</a>
<script>!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?’http’:’https’;if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+’://platform.twitter.com/widgets.js’;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, ‘script’, ‘twitter-wjs’);</script>

 

Takip Et Butonu

 

Twitter’da sizi takip etmelerini kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz buton. Butonu eklemeniz için gereken kodlar:

 

<a href=”https://twitter.com/BlogHocam” class=”twitter-follow-button” data-show-count=”false” data-lang=”tr”>Takip et: @BlogHocam</a>
<script>!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?’http’:’https’;if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+’://platform.twitter.com/widgets.js’;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, ‘script’, ‘twitter-wjs’);</script>

 

Hashtag Butonu

 

Bu butona tıkladığınızda belirlediğiniz hashtagin olduğu bir tweet penceresi açılır ve bu hashtagla tweet yazılmasını kolaylaştırır. Butonun kodları:

 

<a href=”https://twitter.com/intent/tweet?button_hashtag=blogyazarlığı” class=”twitter-hashtag-button” data-lang=”tr”>Tweet #blogyazarlığı</a>
<script>!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?’http’:’https’;if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+’://platform.twitter.com/widgets.js’;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, ‘script’, ‘twitter-wjs’);</script>

 

Mention Butonu

 

Birinin sizden bahsederek tweet göndermesini sağlayan butondur. Butonu eklemeniz için gerekli kodlar:

 

<a href=”https://twitter.com/intent/tweet?screen_name=BlogHocam” class=”twitter-mention-button” data-lang=”tr”>Tweet to @BlogHocam</a>
<script>!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?’http’:’https’;if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+’://platform.twitter.com/widgets.js’;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, ‘script’, ‘twitter-wjs’);</script>

TWITTER – FACEBOOK ENTEGRASYONU

RESİM>>>>

Twitter, üyelerinin tweetlerini Facebook profillerinde de paylaşmarına imkan veren ‘Post Tweets to Facebook’ düğmesini kullanıma açtı. Böylece Twitter kullanıcıları profil ayarlarından yapacakları küçük bir düzenleme ile Twitter ve Facebook profillerini birbirlerine bağlayabilecekler.

Post Tweets to Facebook’ düğmesi Twitter ana sayfasında sağ üst kısımdaki ‘Ayarlar’ bölümündeki ‘Profil’de yer alıyor.

Düğmeye bastıktan ve Facebook bilgilerinizi girdikten sonra işlem tamamlanıyor ve artık Twitter’daki iletileriniz Facebook profilinizde de görüntülenmeye başlanıyor. Mention içeren veya bir başka kullanıcıya cevap olarak yazılan tweetler Facebook’a gönderilmiyor.

Eğer ki tweetlerinizin Facebook profilinizde de yer almasından vazgeçerseniz veya bir süreliğine bu özelliği kullanmak istemezseniz, yine aynı bölümde kolayca eski haline çevirebilirsiniz. Twitter’ın bu özelliği tweetlerini Facebook arkadaşlarıyla da paylaşmak isteyen kullanıcılar için oldukça olumludur.

 

 

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında

Yazar : Kadriye Kundakci

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ekim 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta