Stil Oluşturma Kullanma :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Stil Oluşturma Kullanma

06.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 167 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Stil, Android içerisinde bulunan kontrollerin niteliklerini özelleştirmek için kullanılırlar. Örneğin, özelleştirdiğimiz stilimizde FontColor niteliğini kırmızı yapabiliriz. Bu sayede bu stili verdiğimiz bütün TextView nesnelerinin FontColor niteliği kırmızı olacaktır.

Bu işlem için  /res klasörü içerisindeki /values klasörü içerisine style.xml isimli bir dosya açılması gerekmektedir. Ancak şu anda boş bir android projesi dahi oluştursanız bu dosya mevcut yerde hazır şekilde beklemektedir.

Dosyayı açtığımızda basit bir XML yapısı göreceksiniz. Stiller <resources></resources> etiketleri (tags) içerisinde tanımlanmak zorundadırlar. Bu etiketler içerisine eklenen <style></style> etiketi eklenebilir.

 <?xml version="1.0" encoding= "utf-8"?>
 <resources>
   <style name="kdgStill" parent="@anroid:style/TextAppearance">
   <item name="android:layout_width">fill_parent</item>
   <item name="android:layout_height">wrap_content</item>
   <item name="android:textColor">#FF0000</item>
   <item name="android:typeface">monospace</item>
  </style>
</resources>

Yukarıdaki gibi bir ifade üzerinden konuyu derinlemesine inceleyebiliriz. Öncelikle yeni oluşturduğumuz stilimize bir isim vermemiz gerekmektedir. Name niteliği sayesinde belirleyeceğimiz isim bu stili kullanırken gerekli olacaktır. Bu isim tamamen benzersiz bir isim olmalıdır.  Bunun dışında birde parent niteliğini görmekteyiz. Bu nitelik ile hazırlayacağımız stili nereden referans alacağımız, hangi stilden türeteceğimizi belirlemiş oluyoruz. Burada @android ile başladığına göre sistemin stillerine atıfta bulunulmaktadır. Sistem stillerinden  TextAppearance adındaki bir stili özelleştirmiş oluyoruz.

<style></style> etiketi içerisine eklediğimiz <item/> etiketleri ise bu özelleştirdiğimiz stilimizde hangi nitelikleri değiştireceğimizi yada özelleştireceğimizi belirtmemizi sağlıyor. Bunu da <item/> etiketinin name niteliğinde belirtiyoruz. Yani örneğin, yazı tipi varsayılan olarak siyah ise burada android:textColor seçimi ile birlikte aslında TextView içerisinden daha öncede aşina olduğumuz bir niteliği değiştireceğimizi yada özelleştireceğimizi belirtmiş oluyoruz.

<textView Android:textColor="#000000" … />

Normalde bir TextView kontrolünü arayüzümüze eklediğimizde yukarıaki gibi bir ifade ile karşılaşırız. İşte stilimizin içinde <item/> etiketinin name alanında verdiğimiz niteliklere tam olarak buradaki niteliklerdir. Bu şekilde değiştirmek istediğimiz nitelikleri <item/> etiketi ile birlikte sıralıyoruz.

<TextView

android:layout_width="fill_parent"

android:layout_height="wrap_content"

android:textColor="#00FF00"

android:typeface="monospace"

android:text="Merhaba Dünya" />

Yukarıdaki gibi arayüz dosyasında tanımladığımız bir TextView kontrolümü artık yeni tanımladığımız stilimizle değiştirebiliriz.

<TextView style="@style/kdgStill" android:Text="Merhaba Dünya" />

Böylelikle stilimizin içinde yazan kısımları yazmamıza gerek kalmayacaktır. Stilimizi bu şekilde istediğimiz kontrole uygulayabiliriz. Dikkat edecek olursanız TextView nesnesinin style niteliğinin başında android:namespace ifadesi olmadan kullanılır. Bunun en büyük avantajlarından bir tanesi ve en önemlisi şudur. Stiller sayesinde bir kere tanımladığımız ve tüm kontrollerde kullandığımız stilleri değiştirmemiz gerektiğinde bize tek bir yerden değiştirme kolaylığı sağlar. Yani 100 tane arayüz dosyasından oluşan bir projenin içerisinde 400 tane kontrol kullandığımızı ve hepsinde yazı tipinin siyah olduğunu düşünelim. Sonrada müşterilerimizden birinin yazı tipi renginin kırmızı olmasını istediğini varsayarsak stiller kullanılmadan yapılan bir projede bu değişimin 100 tane arayüz dosyasındaki 400 kontrol için tek tek değiştirmek olacağını aklımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Stiller kullanıldığında ise sadece tek dosyadan değiştireceğimiz nitelik sayesinde bütün kontrollerimiz bu değişimden etkilenecektir.

Ayrıca stillerin birde kendi kendini türetme özelliği de vardır. Yani bir stil oluşturduğumuzda bu stilden de bir stil türetebiliriz. Az önce kdgStill isimli stilimizi türetecek olursak. Bu şekilde yeni bir <style></style>  etiketi ekleyerek yukarıda tanımladığımız kdgStill stilimizin sonuna (.) ile birlikte yeni stilimizin adını verip türetme işlemini gerçekleştirmiş oluruz. Bu yeni stil arayüz dosyamızda kullanılırken aşağıdaki gibi bir tanımlama yapmamız gerekecektir.

<TextView style="@style/kdgStill.BuyukYazi" android:text="Merhaba Dünya" />

Ayrıca bunun gibi kendimiz android sisteminin stillerini türetebildiğimiz gibi Android sisteminin Stillerini de kullanabiliriz. Bu stillerin tam listesine erişmek için de Google Code üzerindeki Android kodlarından faydalanılmaktadır.

UTKU ORHAN

Yazar Hakkında

Yazar : Kadriye Kundakci

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ekim 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta