MOBİL OYUNLARIN OYNAMA ŞEKİLLERİNE GÖRE TERCİH SEBEPLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

MOBİL OYUNLARIN OYNAMA ŞEKİLLERİNE GÖRE TERCİH SEBEPLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

05.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 77 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

MOBİL OYUNLARIN

OYNAMA ŞEKİLLERİNE GÖRE TERCİH SEBEPLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Cep telefonları hayatımıza ilk girdiklerinde herhangi bir kabloya bağlı olmayan yapılarıyla bizleri kendilerine hayran bırakmışlardı. Hayatımıza kattıklarıysa, mobil görüşme devriminden çok daha öteye gitti. O günden bugüne kadar kat ettikleri, inanılmaz değişimle dolu olan bu yollarında,bizlere kazandırdıkları içerisinde mobil oyunlar en önemli gelişmelerden birisi oldu. Bigisayar oyunları fazlasıyla tercih edilirken günümüzde Android cihazlarda da yeni standartlar kendini göstermeye başladı.

İyi oyun illa ki yüksek performans isteyen oyun anlamına gelmiyor.Öyle ki, ilk mobil oyun 1998 yılında piyasaya sürülen Nokia 6110’daki herkesin bildiği yılan oyunuydu. Yılan oyunu bu ilkle birlikte, hem oyun, hem de cep telefonu sektörüne, insanların günlük sıkıcı bekleyişleri ve yolculukları sırasındaki boş vakitlerini doldurmak için, mobil oyun oynamayı tercih ettiğini gösterdi. İlkokul çağlarımızda bize fazlasıyla heyecan veren bu oyunun yerini,bugün rengarenk grafiklerle dolu,dokunmatik ekranlarda sensörler sayesinde koşturacağımız oyunların tutacağını hayal bile edemezdik..

Geçmiş senelerde gördüğü yoğun ilgi bugün de devam eden oyun siteleri, erkek ve kız oyunları bölümlerinin oluştuğu çocuk siteleri olmayı da uzun zaman önce bıraktı. Genel olarak çoğu insanın yalnızca çocukların oynadığını düşündüğü mobil oyunlara, aslında yetişkinler çok daha fazla ilgi gösteriyor.Bilgisayar oyunlarıyla eğlenceli zaman geçirmekten birçok insan keyif alıyor olsa da, herkesin düzenli bir şekilde mesai yaparcasına her gün saatlerini bilgisayar oyunlarına ayırması da mümkün olmuyor. Milyar dolarlardan bahsedilen bu dev sektör artık her yaştan internet kullanıcısına hitap ediyor.Hal böyle olunca da mobil oyun yelpazesi her geçen zamanda daha çok gelişiyor,online oyun geliştirici firmalar daha da hızlı bir şekilde yeni oyunları piyasaya sürüyor. Popüler online oyunları hemen uygulama haline getirerek mobil cihaz kullanıcılarının beğenisine sunan firmalar, bu sayede daha da fazla para kazanabiliyor. Sadece Google market üzerinden ücretli olarak indirilen mobil uygulamalara dahi bakarak, geçmiş senelerde popüler olan online oyunların birçoğunun günümüzde mobil uygulama olarak akıllı telefonlar üzerinden ne kadar fazla oynandığını anlamak mümkün.

Mobil oyunlar cep telefonu uygulamalarına dönüşürken, bu oyunlar içinde eski dost atari oyunları da sıkça karşımıza çıkıyor. Geçmişin atari oyunları günümüzün pek çok mobil oyununa ilham vermekte, bazı oyunlar ise herhangi değişiklik dahi yapılmadan doğrudan bir cep telefonu uygulamasına dönüştürülmekte. Çocukluğunda atari salonlarında duman altı ortamlara girerek elindeki tek bir jeton ile oyun oynamak için dakikalarca bekleyen çocuklar, hayatı boyunca unutamayacağı bu oyunlarla eğlenceli zaman geçirmek için birer yetişkin olarak artık cep telefonlarını kullanıyor.

Mobil oyunlar öncesinde insanlar küçük el konsollarına sahiplerdi. Mobil oyunlar sayesinde, bir el konsolu almayı hiç düşünmeyecek insanlar telefonlarında oyun oynamaya başladılar. El konsolları ile yapamayacağınız birçok şeyi artık cep telefonunuza yüklediğiniz uygulama sayesinde yapabilir, keyfinize keyif katabilirsiniz.

Aralarında strateji,bulmaca,otomobil yarışları,zeka oyunları,macera oyunları,spor müsabakaları,3 boyutlu oyunlar ve pek çok farklı türde sunulan bu dijital eğlencelerin oynanmasının da çok kolay olması her kullanıcının bilgisayar bilgisine sahip olmaksızın internet başında eğlenceli vakit geçirmesini sağlamaktadır.Oyunların bazılarında zaman ile yarışıyorsunuz, bazılarında ise gayet zorlu olan görevleri tamamlamak için çaba sarf ediyorsunuz.

Bugün herkes grafiklere odaklansa da biz oyunun keyifli tarafının hangisi olduğuna odaklanmayı tercih ettik ve sizin için farklı şekillerde oynanan en kaliteli çalışmaları cımbızla çektik..

Pazarda sayısı fazla olan oyunların ortak özelliği,sadece dokunarak oynanması.

Bu oyunların başında savaş ve spor oyunları geliyor.

Sensöre ihtiyaç olmadan oynanan bu oyunlar daha çok stratejiye dayalı oluyor.

Bu oyunlara örnek olarak Clash of Clans, FIFA, Angry Birds, Hungry Shark Evolution verilebilir.

hungry sharkFIFAclash-of-clansangry birds

Sadece sensör ile oynanan oyunların az olması ve bu oyunların çoğunda top kullanılması kimsenin gözünden kaçmamıştır sanırım.

Bu oyunlarla yapılabilecek şeylerin sınırlı olması kullanıcılar tarafından seçim aşamasında yetersin kalmasına sebep olabilmektedir.

Sadece sensörle oynanan oyunara değinecek olursak karşımıza top ve denge oyunları çıkıyor.

Örnek vermek gerekirse Labyrinth2 oyunu sadece sensörle oynanan bir top oyunudur.

labyrint 2

Tek dokunuşla oynanan oyunlar başta basit gibi gelsede seviye ilerledikçe bölümlerin zorlaşması keyif ve hırsın doruk noktasına ulaşmasını sağlıyor.

Son günlerde popülerliği artan oyunlara bakacak olursak bunların başında aa oyunu, Flappy Bird ve Zigzag oyunu geliyor.

Bu oyunlar,ekrana sürekli şekilde dokunarak oynanıyor. Her bir dokunuşla bir işlem gerçekleşiyor.

aaflappy birdzigzag

Temple Run ve Subway Surfers oyunları dokunuşun yanı sıra sensör ile oynanan oyunlardır.

Oynayış sırasında iki özelliği birden kullanırsınız.

Sensör ve dokunuş ile oynanan oyunların başında araba yarışları gelse de kullanıcı ayarları değiştirmediği sürece yarışın büyük süreci sensörle arabaya yön vererek geçmektedir.

Bazı yarış oyunlarında ise nitro ile arabaya ivme kazandırmak için ekrana dokunmak gerekiyor.

Asphalt 8 bu duruma örnek verebileceğimiz bir araba yarışı oyunudur.

Bu oyunu oynarken telefonu yan tutmanız gerektiğini söylemeliyim.

temple runAsphalt 8subway-surfers

Genel olarak bu tür oyunlara baktığımızda sensör ve dokunarak oynanan oyunların görselliğin yüksek olduğu dikkat çekiyor. Diğer kategorideki oyunlar genellikle reflex ve seviye geçme üzerine daha çok odaklı olduğu için görsellik geri planda kalıyor.

Pazar savaşında popilerliğini arttıran oyunlar genellikle bağımlılık yaratan basit oyunlar oluyor. Bu oyunları savaş oyunları,yarış oyunları ve online oyunlar takip ediyor.

Bahsettiğimiz gibi genel olarak grafiklerinin iyi olmasından mıdır bilinmez ama bahsettiğimiz gibi çoğu oyun sadece dokunarak oynanıldığından dolayı ücretli oyunlar kategorisinde öne geçiyor. Bu oyunlar genel olarak simülasyon oyunları ve strateji oyunları ya da PC’de oynanan oyunların mobil versiyonları oluyor. Ücretsiz oyunlar kategorisine bakacak olursak, başı tek dokunuşlu bağımlılık yaratan oyunlar çekiyor. Bu da insanların az vakit harcayıp ücret ödemeden eğlenmek istemesinden kaynaklanıyor. Seviyeyi ve kazanılan puanı göz önünde bulunduracak olursak öncellikle geçmişin Hugosu adını verebileceğimiz aksiyon oyunları Temple Run ve Subway Surfersüst sıralarda bulunuyor. Yalnızca sensör ile oynanan oyunların verdiği keyif bir süre sonra bittiği için ne yazık ki üst sıralarda kendine yer bulamıyor.

KAYNAKÇALAR

HAZIRLAYAN:

Hilal KARAKAYA

NO: 1212503096

SINIF: YBS/4-B

İlgili Terimler : , , , , ,
Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Kasım 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta