Android Müzik Editörleri ile Yeni Nesil DJ’lik :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Android Müzik Editörleri ile Yeni Nesil DJ’lik

04.04.2015 tarihinde Diğer kategorisine eklenmiş, 152 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bugünlerde özellikle Technics marka cihazlar ile “OldSchool” Dj’liğin tekrar yaygınlaşması amaçlanırken, yaşamın her alanında olduğu gibi elektronik müziktede teknolojinin gelişmeleri kullanmaktan kaçınmaz olduk.

2000’li yılların başlarında Native Instruments şirketinin çıkardığı Traktor Dj Studio ve Atomix Productions şirketinin çıkardığı Virtual Dj Studio programları arasındaki rekabet aslında bugünlerde elektronik müzikte gelinen noktanın yerini belirleyen etken oldu.

Günümüzde ise Pioneer ve Native Instruments şirketlerinin çıkardığı “controller” adı verilen cihazlar ile bize yayına sürülen bu programlardan birini kullanma zorunluluğunda tutuyor. Birkaç yıl öncesine kadar bu programları bilgisayarla kullanmamız gerekirken, yakın tarihlerde büyük şirketler ve djliğe gönül vermiş coderlar Android ve Ios tabanlarında programlar geliştirmeye başladılar.Yazımın devamında sizlere bu programlardan bazılarını inceleme ve karşılaştırma yapacağım.

Ama öncelikle geçen aylarda gerçekleşen Lenova Vibe X2 lansmanında Türkiye’nin ünlü djlerinden Doğuş Çabakçor’un Vibe X2 ile performans sergilediğini belirtmek isterim. Bu canlı performans bize ileri zamanlarda dj setuplarının yerini tabletlere bırakabileceği göstermiş oldu.

Lansmandan kısa bir görüntü :

https://www.facebook.com/LenovoTurkiye/posts/794464957269646

Şimdi Google Play’de yayınlanan Dj programlarından bazılarına göz atalım.

Edjing DJ Mixer

Edjing Dj mixer özellikle Türk djler tarafından çokça kullanılan bir uygulama. Uygulamanın hem Android hem Ios sürümü mevcut. Üstelik yeni güncelleme ile Soundcloud ile bağlantıda yapabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki artık telefon veya tabletinizden setler yapıp SoundCloud hesabınızdan yayınlayabileceksiniz

GooglePlay’de bulunan resmi videosu:

 

Öncelikle tasarım olarak hoş bir görüntüsü var. 2 adet plak görünümü ile karşılaşıyorsunuz.Sadelik ön planda tutulmuş efect ve looplar ana ekranda tutulmayarak hem kullanış hemde şık görünüm açısından bir artıyı haketmişler.

1

 

Scratch tuşu ile normal plak görünümüne geçerken pitch tuşu ile ekranda görülen BPM görünümüne geçebiliyoruz.BPM değiştirmek ise plak çevirmek kadar kolay.

Edjing dj mixeri yapanlar djliğe yeni merak salmış kişileride düşünüp Oto Sync özelliğini koymuşlar. Ekranın ortasında Balance ayarının tam üstünde görebilirsiniz.

Sync tuşunun hemen sağında Record yani kayıt tuşu bulunmakta. Bu tuş ile yaptığınız setleri kaydedebilirsiniz.

Automix özelliği hakkında olumlu şeyler söylemek zor. Geliştirilmesi gerekli. Ayrıca oldukça kullanışsız ve anlaşılması zor.Ben denediğimde ise 117 bpm bir parça ile 128 bpm bir parça arasında gelişi güzel bir geçiş gerçekleştirdi.

Scratch/Pitch tuşunun hemen yanındaki tuşlar ile efect bölümüne geçebiliriz. Burada birçok farklı bölüm karşımıza çıkacak.Ancak ücretsiz sürümde 5 adet efect kullanabilme sınırımız var. Bunlardan birincisi;

 

Low, Med , High ve Gain ayarları. Parçalar arası geçişlerde Low ayarı çok fazla kullanılabileceğinden bu özellik istisna olarak ana ekrana konulabilirdi diye düşünmekteyim.

2

 

İkinci bölümde Sample alma özelliği mevcut. Olmasada olur bir özellik olduğunu düşünmekteyim. Sample yerine Cue alma bölümü olsaydı belki daha yararlı olabilirdi.

Üçüncü bölümde meşhur Flanger efectimiz mevcut.Üstelik sadece -100/+100 arası değil 4 bölümlü bir Flanger sistemi mevcut.Çok beğendiğim bir özellik olduğunu eklemem yanlış olmaz.

3

Dördündü bölüm ise en sevdiğim özellik olan loop bölümü. 8 – 4 – 2 – 1 – ½ ve ¼ lük hazır looplar kullanabiliyorsunuz.Ayrıca IN OUT özelliği ile kendi Loop’unuzu oluşturabilirsiniz.

4

Sonuc

Program kullanış açısından basit. Yeni başlayanlar için ideal bir program olabilir.Ancak Djlik masraflı bir hobi bunu göz önünde tutan programın sahipleri birçok özelliği ücretli tutmuşlar. Bunu bir eksi olarak haneye yazabiliriz.

 

Algoriddim Djay 2

İncelediğim programlar arasında en beğendiğim program olduğunu söylemekle başlayacağım.Djay 2 bize kullanabileceğimiz çoğu özelliği ana ekranda sunmuş. Ancak ücretsiz versiyonda playlistte 15 adet şarkı atabilme sınırı getirmiş.

GooglePlay’deki resmi videosu:

 

Ana ekranda 2 adet plak dışında Tempo,Oto Sync , Balance , Manuel Loop , Bpm gösterimi ve record tuşları konulmuş. Bunun dışında Efect bölümüne geçen bir tuş ile ücretli versiyonda kullanabileceğimiz efectlere geçen 2 adet tuş ve Automix tuşu bulunmakta.Yalnız söylemeliyim ki Tempo ayarı controller ve ya yazımın başında bahsettiğim PC programlarının aksine ters mantıkta çalışıyor. Yukarı kaldırdığımızda Bpm artıyor aşağı indirdiğimizde Bpm azalıyor.Bu da programa aşina olmayanlar için dezavantaj yaratabilir.

5

Efect bölümüne geçtiğimizde ise 4 Adet ekran bizi karşılamakta. Bunlardan ilki Low , Med , High , Gain ayarlarının yanında Low Kill ve High Kill özelliğide eklenmiş.Özellikler gayet kullanışlı. Ayrıca A Deck’inden efect ayarlarını kullanırken B Deck’inin özelliklerini de kullanabiliyoruz. Bu da bize Low ayarını kısarken diğer Deck’deki parçaya geçiş imkanı sunabiliyor.

6

İkinci bölümde karşımıza FX bölümü çıkıyor. FX bölümünde Eco efecti bulunmakta. Ancak söylemeliyim ki Eco efecti daha çok Flanger tarzında çalışıyor programda.

7

Üçüncü bölüm Oto Loop bölümü. Programda en sevdiğim bölümlerden biri oldu. 32 , 16 , 8 , 4 , 2 , 1 , ½ , ¼ , 1/8 , 1/16 beat oto looplar bulunmakta.Ancak loop ayarını tuşa atayıp sırayla geçiş yaptırmak yapabilabilecek en mantıklı davranışlardan birisi olmuş. 32 beat den 1/16 beat’e yanlışlıkla geçişlerin önüne geçilmiş.

8

Dördüncü bölümde karşımıza Cue Points bölümü geliyor. Özellikle Elektro House tarzı müzik yapan djler için çok büyük avantaj. 3 adet cue atayıp bunları istediğimiz bir yerde başlatma şansı sunulmuş.

9

Son olarak bu özelliklerin dışında Plaklardan bahsetmek istiyorum. Plak iğneleri gerçekçi şekilde yerleştirilmiş ve şarkının akışına göre ilerlemekte. Ancak bunlar sınırlı kalınmamış, plakları parmağımızla çevirebileceğimiz gibi iğnenin yerini de parmağımızla değiştirebiliyoruz.Resimden de anlaşılacağı biçimde iğneler şarkının başında plağın dış tarafındayken şarkıların ilerlemesiyle orta kısma doğru gelmekte.

10

Sonuc

Tasarım ve kullanılabilirlik açısından harika olan program benden 5 üzerinden 5 yıldız almaya aday. Üstelik ücretsiz sürümde çok fazla kısıtlama yok. Ücretli sürüm ise 5,99 TL ‘lik fiyatıyla diğer programlara göre oldukça cazip gözüküyor.Zaten Google Play’deki yorumlardan da programın bu ücreti sonuna kadar hakettiği anlaşılıyor.

Cross DJ

Cross Dj programı kullanılabilirlik açısından diğer 2 programın gerisinde kalmış olsada tercih edilen uygulamalardan biri.

GooglePlay’deki resmi videosu:

 

Tasarım olarak çok fazla beğendiğimi söyleyemeyeceğim.İlk olarak karşımıza çıkan plaklar  dışında Cue/Play ve Oto Snyc özelliği dışındakiler arka plana saklanmış durumda. Özellikle Tempo bölümünün arka planda tutulması kullanabilirliği oldukça kaybettirmiş durumda.

11

Üst tarafa konulan üç bölümden ilki Loop ve Manuel Cue bölümleri. Diğer programların aksine Cross Dj de 6 Adet Cue alabiliyoruz.Ancak 6 adet Cue kullanılır mı kullanılmaz mı orası tartışılmalı.Oto Loop bölümü Djay 2 deki gibi 1/32 den 32 beat’e kadar ve sıralı biçimde tutulmuş.Loop bölümüne geçtikten sonra bayrak işareti ile Cue bölümüne geçebilir burda şarkı devam ederken Cue alabilir veya başlatabiliriz.

12

Ortadaki bölümde klasikleşen Low,Mid,High efectleri bulunuyor.Ancak Gain’in eksikliği hemen kendini belli ediyor.Ayrıca ses açıp kapatma tuşuda bu bölüme konulmuş.Ses yüksekliğinin önemi daha iyi anlaşılıyor. Her geçişte efect bölümüne geçip ses ayarı yapmak oldukça zorlayacaktır.

13

Üçüncü bölüme Eco efecti konulmuş.Ancak Eco efecti yine bir nevi Flanger efecti gibi çalışıyor.Burda göze batan özellik ise Eco efecti ile birlikte Loop kullanabilmek. Bu da demek oluyor ki klasik loop anlayışından çok farklı bir efect verme çalışması gösterebiliriz.

14

Üst bölümdeki tuştan ses dalgaları bölümüne geçebilir, burdan şarkıları ileri-geri alabilir veya iki şarkının birbirine uygun tempoda ilerlemesini sağlayabiliriz.

15

Son olarak ayarlar bölümüne saklanan çok özellikten bahsetmek isterim.Gain bölümü buraya alınmış. Bunun dışında Automix ve Record bölümleride burda tutuluyor. Ama en çok göze çarpan Tweet ve Facebook Post bölümü. Diğer uygulamalarda gördüğümüz SoundCloud bağlantısını burda Facebook ve Twitter üzerinden gerçekleştirildiğini görüyoruz.Kaydettiğimiz setleri Facebook veya Twitterımızda paylaşabilme imkanımız var.

16

Sonuc

Sonuç olarak Cross Dj programının benden geçersiz not aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Uygulama tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak kullanılabilirlik konusunda oldukça eksikleri bulunuyor.Çok farklı özellikler barındıran programda bu özelliklerin bir kısmı saklanır nitelikte yayınlanmış.Umarım uygulamanın geliştiricileri ileri bir tarihte yeni bir güncelleme ile tasarım değiştirir ve kullanılabilirlik açısından daha rahat bir programa imza atarlar.

 

 

Üç programı birbirleriyle karşılaştıracak olursak Djay 2 açık ara önde gözüküyor.

Edjing Dj birçok özelliği yüksek ücretli sunuyor.Djay 2’nin makul kabul edilebilecek bir ücreti varken. Cross Dj tamamen ücretsiz.

Kullanış bakımından Edjing Dj sade bir tasarım kullanmışken Djay 2 ise bize yararlı olacak bütün özellikleri ana ekranda sunuyor.Ayrıca efectler kısmına geçmek ve kontrol etmek oldukça kolay.Cross Dj’in belkide sınıfta kalmasının en büyük nedeni kullanılabilirlik.

Sosyal Ağlar ile bağlantı konusunda Edjing Dj başarılı gözükürken Cross Dj’de Facebook ve Twitter bağlantıları ile bu konuda Edjing Dj’e rakip olabilecek nitelikte. Sosyal Ağ konusunda sınıfta kalan uygulamamız Djay 2 oluyor.Çünkü ücretsiz sürümde ne kayıt yapabiliyoruz ne de sosyal ağlarla bağlantı yapabiliyoruz.

 

Sonuc olarak bu 3 program içinden en kullanışlı ve başarılısı Djay 2 Uygulaması olması zaten Google Play yorumlarına bakan biri için şaşırılmaması gereken bir durum.

 

 

HAZIRLAYAN

Ömer Alper ARSLAN

YBS 3/B

1112503062

Kaynakça

www.facebook.com/LenovoTurkiye

www.algoriddim.com

www.mixvibes.com

www.edjing.com

İlgili Terimler : , , , , , ,
Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ekim 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta