Genymotion Emülatör Kurulumu ve Google Play Yükleme :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Genymotion Emülatör Kurulumu ve Google Play Yükleme

31.03.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 993 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Merhaba arkadaşlar, bu  yazımızda sizlere Genymotion Emulatör kurulumunu ve bu emulatöre Google Play kurulumunu anlatacağız.

Öncelikle Genymotion’a neden ihtiyaç duyulduğundan bahsedelim.Yazdığımız uygulamaları cihazlarda test etmemiz gerekmektedir. Bunun için iki yol var. Birincisi Android SDK ile birlikte gelen Emulatörü kullanmak diğeri ise gerçek bir cihazda test etmek. Burada Genymotion kullanmanın en önemli nedeni hızdır. Biliyorsunuz ki android emulatörler çok yavaş çalışmaktadırlar. Ayrıca Android SDK ile gelen emulatöre Google Play veya Google uygulamaları (Gmail,Google+,Hangouts..) yükleyemiyoruz dolayısıyla kendi uygulamamızdan başka uygulama çalıştıramıyoruz. Kendi cihazımızda testlerde ise sadece 1 cihazda test edebilmekteyiz.Farklı cihazlarda ve farklı konfigürasyonlarda uygulamamızın nasıl çalıştığını denemek için emulatörlere ihtiyacımız vardır.İşte tam burada yardımımıza Genymotion emulatör yetişmektedir. MacOS, Windows ve Linux işletim sistemli bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Google Play ve Google uygulamaları yüklenmektedir.İstediğiniz her uygulamayı Google Play den indirip kullanabilirsiniz.

Şimdi Genymotion kurulumuna geçelim. İlk olarak Buradan1 üye olma işlemini gerçekleştirelim ve üye olunan hesap bilgileri ile giriş yapalım. Sonra “Product” kısmından ‘Get Genymotion’ yazısına tıklayalım.

product

Daha sonra karşımıza gelen sayfadan sadece kişisel kullanım için  olan ‘FREE’ sürümü altındaki ‘DOWNLOAD’ kısmına tıklayalımdwlnd

Karşımıza çıkan sonraki ekrandan ise “Get Genymotion” yazısına tıklayalım.Bu bize Genymotion ile birlikte kurmamız gerek Virtual Box uygulamsınıda içeren bir setup indirmemizi sağlayacaktır.

gnyvrlt

İndirme işlemi bittikten sonra indirilen exe dosyasına çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Buradaki her bir aşamayı tek tek anlatmanın gereği yok. Karşınıza her çıkan pencerede Next diyorsunuz. Bir aşamada size uyarı verek “Oracle VM VirtualBox”ı kurayım mı diye soruyor. Yes/No seçeneği sunuyor. Burada Oracle VM kurulumunu kabul etmemiz gerekiyor. Karşınıza güvenlik uyarıları çıkarıyor, bu uyarıları sağlıklı bir yükleme için kabul etmemiz gerekiyor.
Kurulum tamamlandıktan sonra Finish diyoruz ve hem Genymotion hem de “Oracle VM VirtualBox Manager” aynı anda açılıyor. “Oracle VM VirtualBox Manager“ı direk kapatabilirsiniz, onunla işimiz yok, bizim işimiz Genymotion ile.
Genymotion açlışında “Unable to find virtual devices engine” hatası alırsanız Buradan2 videoyu izleyerek sorunu çözebilirsiniz.
Genymotion’u başarılı bir şekilde açtığınız zaman size ilk olarak “Kullanılabilir bir sanal bir makine yok, yeni bir tane kurmak istermisiniz ?” iletisi sunar bu iletiye “yes” diyerek bir sanal makine kurulumuna başlayabilirsiniz.
Kuruluma “yes” diyip başladıktan sonra çıkan ekranda boş bir pencere açılıyor ve sağ alt kısımda Connect butonu görüyoruz. Ona tıkladığımızda Genymotion’un sitesine üye olurken belirttiğimiz kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz.

gny2

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra karşımıza piyasada bulunan bir sürü tablet ve cep telefonu modeli listesi çıkıyor. Önceki emülatörde sadece Google’ın tablet ve telefon modelleri mevcutken burada hemen hemen en bilindik telefon ve tabletler mevcut.

Üst kısımda “Android Versiyon” yazan kısmın karşısında son çıkan Android versiyonları mevcut. Örneğin 4.4.2 versiyonunu seçerseniz o versiyon ile çıkan telefon ve tabletleri görüyoruz. Hemen onun sağ tarafında “Device Model” var ve orada da telefon ve tablet modellerini seçerek o telefon ve tablete ait modeller çıkıyor. Kısacası filtreleme yapıyor.

Çok uzatmadan bir listedeki seçeneklerden birini seçiyoruz. Örneğin Samsung Galaxy Note 3‘ü seçiyoruz ve Next diyoruz.

gny3

Burada bize hem seçtiğimiz telefon yada tabletin özelliklerini belirtiyor, hemde ona istediğimiz ismi verebiliyoruz. İstediğimiz bir isim verdikten sonra tekrar Next dedikten sonra seçtiğimiz telefon yada tablete ait gerekli indirmeleri yapıyor.

gny4

İndirmenin tamamlanmasını bekliyoruz ve kurulum bittikten sonra Finish diyerek eklediğimiz emülatörü listemize eklemiş oluyoruz.gny5

Bu pencereyi kısa bir inceleyecek olursak;

1.) Emülatöre ait değişiklikler yapabiliyorsunuz. Örneğin ebatları bu olsun, emülatörün kendi klavyesi olsun yada ben kendi klavyemi kullanıcam gibi değişiklikler yapabiliyorsunuz.
2.) Emülatörü kopyalayabiliyorsunuz fakat Free versiyonda mevcut değil.
3.) Emülatörü resetleyebiliyorsunuz fakat bu da Free versiyonda mevcut değil.
4.) Emülatörü silmek istemeniz durumunda buna basarak siliyorsunuz.
5.) Add: Yeni bir emülatör oluşturmak istiyorsanız buna tıklıyor ve aynı işlemleri yapıyorsunuz.
6.) Settings: Burası önemli, çünkü ayarlar doğru yapılmamışsa muhtemelen çalışmada sıkıntılar çıkabilir. Burada özellikle bilmeniz gereken bir kısım var. O da ADB kısmı.

ADB kısmında “Use custom Android SDK tools” radio butonunu seçiyorsunuz ve ardından “Path to Android SDK” karşısına sizin Android SDK’yı indirip, masaüstüne (yada artık her nereye çıkarttıysanız) çıkarttığınız klasörün içinde bulunan sdk klasörünün yolunu buraya yazıyorsunuz. Ardından OK diyerek çıkıyorsunuz.

7.) Emülatörü başlatmanıza yarar.

Emülatör kurulumu tamamlandıktan sonra “Android Studio” üzerinde yazdığınız programların Genymotion’un üzerinde çalışması için Kurduğumuz emülatörün uygulamayı çalıştırmadan önce açık ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Andorid Studio size bu emülotörü algılayıp uygulamayı nerede çalıştırmak istediğinizi soran bir pencere sunacaktır burada Genymotion seçilirse uygulama genymotion üzerinde çalışabilir.

Şimdi yüklediğimiz emülatöre Google Play veya Google uygulamaları (Gmail,Google+,Hangouts..) yükleme kısmına geçebiliriz. İlk önce Genymotion emülatörümüzü çalıştıralım. Cihazımızı seçip Play butonu ile çalıştıralım.

Daha sonra Genymotion içinde indirdiğimiz cihazın sürümüne uygun Google Apps leri Buradan3 bulup indirmelisiniz.

İndirdiğimiz dosyalar zip dosyalarıdır. Bu dosyaları direk çalışan emulatörümüzün üstüne sürükleyip bırakalım.(zip den çıkarmadan). Sürüklediğimizde paketin açılmasını ve kurulumu bekleyelim.

gny6

Bu arada arka planda bazı uygulamalar hata vermektedir.Kurulum bittikten sonra emulatörümüzü kapatıp tekrar açalım. Açılınca yine bazı uygulamalar kendini kapatmakta ama meraklanmayın çünkü uygulamalar kendilerini tekrardan indirip kuruyor. Tüm kurulum işlemleri bittikten sonra Google Apps’ler yüklenmiş olacaktır.Uygulamalrı rahatlıkla çalıştırıp kullanbilirsiniz.

Arkadaşlar şimdilik konumuz burada sona ermiştir, hepinize iyi günler, iyi çalışmalar.

MÜCAHİT BALLI

Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Kasım 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta