DİGİTAL ORTAMDA MOBİL OYUNLAR :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

DİGİTAL ORTAMDA MOBİL OYUNLAR

20.11.2015 tarihinde Android Uygulama Örnekleri kategorisine eklenmiş, 491 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

DİGİTAL  ORTAMDA MOBİL OYUNLAR

 1. En İyi Türk Yapımı Oyunlar

Türk yapımı oyunlar son yıllarda oldukça çoğalmaya başladı. Sayı olarak artarken kalitelerindeki ve başarılarındaki artışlar da gözle görülür şekilde yükseliyor. Bende gözüme çarpan türk yapımı en iyi android oyunları listeledim.

 1. a) Online Kafa Topu

Online Kafa Topu oyunu fobito firması tarafından geliştirilen çevrimiçi bir futbol oyunudur. Arkadaşlarınızla veya diğer oyuncularla teke tek olarak oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun olan Online Kafa Topu’nda sezonun birincisi olmak için tüm rakipleri malup etmeye çalışmalısınız.

Ücretsiz olarak oynayabileceğiniz Online Kafa Topu içerisinde karakter ve krampon gibi nesneler satın alabileceğiniz market bölümü de bulunuyor.

b)1010!

1010! ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bir Android oyunudur. Play Store’daki Bulmaca kategorisinde yer alan 1010! Türk yapımı bir oyundur.

Oyunda size rastgele olarak verilen şekilleri yerleştirerek bir sırayı doldurmaya çalışıyor ve en yüksek puan ile oyunu tamamlamaya çalışıyorsunuz.

 

 

 

 1. c) Need For ŞAHİN

Yerli yapım bir oyun olan Need For Şahin, arabaları ve haritalarıyla da yerli. Oyun İstanbul’un Dolmabahçe ve Beşiktaş semtlerinde geçiyor. Oyunda modifiyeli, nitrolu Şahin ve Kartallar ile drift yapın.

d)Real Basketball

Real Basketball oyunu gerçekçi 3 boyutlu grafiklere sahip ücretsiz bir oyun. Türk geliştiriciler tarafından hazırlanan oyunda potaya basket atmaya çalışmakla kalmayacak gerçek oyuncularla online olarak mücadele edeceksiniz

.

 

 

 1. e) FLİCK SHOOT 2

İlk oyunu da milyonlarca kişi tarafından oynanan ve hala daha milyonlarca Android cihazda yüklü olan Flick Shoot’un ikinci oyununda sizi daha kaliteli grafikler ve daha zorlu bölümler bekliyor. Ayrıca çevrimiçiolarak da oynanabilen Flick Shoot 2‘de en yüksek puanları kazanmak için şut çekin.

Dünyayı oynatan Türk

Genç Türk girişimci Mehmet Ecevit’in geliştirdiği mobil oyun, dünyada oynanma rekorları kırıyor. Tetris benzeri ‘1010!’u, 25 milyon kişi indirdi. En çok ABD, Çin ve İngiltere’de sevilen oyun, birçok ülkede board oyunlarının başında yerini alıyor

Mobil Oyun sektöründe başarılı işlere imza atan bir genç girişimci, Mehmet Ecevit… Onun geliştirdiği mobil oyun tüm dünyada popüler oldu. Mobil platformlar AppStore, Google Play,Amazon ve Windows Phone’dan ücretsiz indirilebilen tetris benzeri bulmaca oyunu ‘1010!’u, 25 milyon kişi indirmiş durumda. Son verilere göre de, 66 ülkede en çon indirilen 100 mobil oyun uygulamasından biri oldu.
En çok oynandığı ülkeler ise ABD, Çin, İngiltere, Rusya ve Tayvan şeklinde sıralanıyor.Amerika’da son 2.5 aydır en sevilen ‘board (masa üzerinde oynanan oyun)’ oyunları listesinde üstlerde yer alıyor. 25 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan 1010!, bir bulmaca oyunu.

Ünlü tetrise benziyor
Oyunda temel amaç ekranda yer alan şekilleri tabloya yerleştirip yok olmalarını sağlamak. İlk bakışta tetris gibi görünse de oyun tamamen farklı bir yapıya sahip. 1010! her yaştan oyuncu tarafından kolayca öğrenilip oynanabiliyor.
Gram Games’in kurucu ve CEO’su Mehmet Ecevit, bugüne kadar iOS ve Androidplatformlarında çeşitli tarzlarda Robi, RailroadGangs, Gran Tower ve 1010! olmak üzere dört oyun yayınladıklarını söylüyor.
En çok ilgi gören 1010! oyununu ise, 2014 yılında yayınladıklarını belirten Ecevit, “En sevilen oyunumuz oldu. Oyun fikri çalışma arkadaşımız Cem Civelek’ten geldi. İlk 20 günde 2 milyon oyuncuya ulaştık. 10×10 ölçülerindeki alana her turda size sunulan şekilleri uygun alanlara yerleştirerek, satır ya da sütun tamamlayarak puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Facebook’a bağlayarak 1010! oynayan arkadaşlarınızla yarışabiliyorsunuz” diyor.
1010!’da oyunculardan biri 45 gün boyunca aynı oyun seansını devam ettirerek rekor kırdı.

İsviçreli fondan yatırım aldı
Mehmet Ecevit’in kurduğu Gram Games, bu noktaya gelene kadar yatırımcılardan da fon sağladı. İsviçreli Hummingbird Ventures’den 2013 ve 2015’de 1 milyon doların üzerinde yatırım aldı. Türk yatırımcı Kaan Karamancı ve Tunç Yalgın gibi isimlerden de 500 bin dolar gibi yatırımlar çekti. Amerikalı melek yatırımcılardan da 250 bin dolarlık yatırım almayı başardı.

Bütün parasını bu işe yatırdı

Gram Games, mobil oyunlar üretmek amacıyla Kasım 2012’de üç kişilik bir ekip tarafından kuruldu. Ancak şu anda Ecevit, firmayı tek başına sürdürüyor. Mehmet Ecevit, 7 kişilik bir ekiple oyun geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, şunları anlatıyor: “Son geliştirdiğimiz kart oyunumuz Gran Tower’ın iyi bir oyun mekaniği vardı, fakat istediğimiz ilgiyi görmedi. Sonrasında daha farklı bir oyun projesi arayışına girtik ve dünya çapında bilinen ilk hit oyunumuz 1010! ortaya çıktı.
1010! bizim son şansımızdı. Kasamızda son 25 bin dolarımız vardı ve bunun bilinciyle risk alarak oyuna tüm paramızı yatırdık. Ekibimiz bu psikolojiyle büyük bir özenle çalıştı. 1010!’in ilk gününden itibaren başarısıyla birlikte emeğimizin karşılığını da aldığımızı düşünüyorum.”

Yeni ‘1010! World’ yakında geliyor

Ecevit, her yıl akıllı telefonların da dahil olduğu mobil platformlarda birden çok hit yaratacak oyun geliştirmeyi hedeflediklerini dile getirerek, “Bunun için sürekli oyun fikirleri üretiyoruz. 1010! bu hedeflerimiz doğrultusunda ortaya çıktı. Yakında yayınlayacağımız ‘1010! World’ de bunlardan biri olacak. Yeni gelecek oyunlarımız da bu yolu izleyecek.
Ayrıca bağımsız yerli oyun geliştiricilerine yönelik ‘2Tons İvmelendirme Programı’mız var. Yayınlanmış oyunu olanlar dahil sürecin herhangi bir noktasında oyunu olan tüm geliştiricilerin başvuru yapabildiği programda, katılımcılardan herhangi bir karşılık ya da sözleşme beklemiyoruz” diye konuşuyor.

Üniversiteyi yarıda bıraktı, oyuna yöneldi

Gram Games’in kurucusu ve CEO’su Mehmet Ecevit, 1983 Mersin doğumlu. İlköğretim ve ortaöğretimini Mersin’de tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni kazandı. Ancak okulu ilk yılında bırakarak İstanbul’a geldi. İstanbul’a geldiği gün iş bulup çalışmaya başladığını anlatan Ecevit, evi olmadığı için de dört ay boyunca çalıştığı yerde yatmak zorunda kalmış.
Eğitim hayatı boyunca program yazma konusunda kendini yetiştirmeye çalışan Ecevit, sonrasında ilk şirketi olan Oyun Stüdyosu’nu kurdu. Ekibiyle beraber ‘Sanalika’ adıyla Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sanal dünyasını geliştirdiklerini söylüyor. Oyun Stüdyosu’ndaki ortaklığından ayrıldıktan sonra ise mobile yönelmek için başka bir şirket kurdu. Mobil oyunlara olan ilgi artınca da başarılı oyunlar üretmek amacıyla Gram Games’i, Kasım 2012 yılında 3 kişilik bir ekiple beraber hayata geçirdi. Diğer iki ortağın ayrılmasıyla şu anda tek başına yoluna devam ediyor.

25 milyon kişi indirdi…
Mehmet Ecevit, 1010!’ oyununun 25 milyon kişi tarafından indirildiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:
“- Günlük oyuncu sayımız 3.5 milyondan fazla.
– 66 ülkede en çok indirilen 100 uygulamadan biri oldu.
– 117 ülkede en çok indirilen 100 oyundan biri.
– 72 ülkede en çok indirilen 1 numaralı board oyunu oldu.
– En çok oynandığı 5 ülke: ABD, Çin, İngiltere, Rusya, Tayvan
– Oyunda toplam eritilen küp sayısı: 852.037.380.057
– 1 günde eritilen küp sayısı: 4.733.541.201
– Ortalama skor: 988
– Maksimum skor: 1.572.874

Yerli oyuna buyrun

Mobilin de gelişimiyle dijital oyunlar tahtını sağlamlaştırıyor. Henüz istenen sayıda olmasa da dünyada popüler olan Türk oyunları da bulunuyor. İstanbul Kıyamet Vakti, Mount&Blade, Crysis 3 bunlar arasında…

Dijital Oyun sektörü baş döndürücü bir şekilde ilerliyor. Gün geçmiyor ki yeni bir oyun haberi almayalım. Mobilin de katkısıyla her an her saatimizi alıyorlar. Özellikle okulların da tatil olmasıyla dijital oyun oynanma oranları ciddi artış gösteriyor.
Türkiye’nin genç nüfusu ve dijital oyun oynayan sayısının 22 milyon olduğu düşünüldüğünde sektörün büyüklüğü göz önüne çıkıyor. PC, mobil, konsol, sosyal medya dahil dijital oyun pazarımızın büyüklüğü 250 milyon doları aşıyor. En çok da spor ve savaş oyunları tercih ediliyor.
Ama tahmin edildiği gibi sektörde aslan payı dünyanın dev oyun geliştiricilerinin. League of Legends, Country Strike, Candy Crush gibi oyunlar bütün oyun severlerin gözdesi. Çok az da olsa dünya ölçeğinde oynanan yerli oyunlar da var. Bu oyunları araştırdık.

EN ÇOK OYNANANLAR
İSTANBUL KIYAMET VAKTİ
Sobee tarafından Şubat 2004’den beri geliştirilen ücretsiz bir oyun. Tamamen Türk yapımı ve yüzde yüz Türkçe. Bir milyonu aşkın çevrimiçi oyuncusu var. Diğer rol yapma oyunları ile benzerlik gösteriyor. Karakter seçebiliyorsunuz. Oyun, adından da anlaşılacağı gibi dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’da geçiyor. Eminönü’nde oyuna başlıyoruz. Eminönü’nün görkemi, Yeni Camii, Galata Köprüsü, Mısır Çarşısı, Çınaraltı gibi mekanların yanı sıra Antrepo, Mezarlık, Philotheos’un Labirenti gibi mekanlar bulunuyor.
Oyunun hikayesi ise şöyle. Tarih 25 Aralık 1956. Dünyanın yörüngesi güneş sistemi dışından gelen bir asteroid kümesiyle kesişir ve gezegenimiz felakete tanık olur. Dünyanın her yerinde gerçekleşen büyük yıkımlar milyonlarca insanın ölümüne neden olur. Saklı türler olarak adlandırılan yaratıklar arzın derinliklerinden yeryüzüne çıkar ve insanlarla yaratıklar arasında amansız bir yaşam mücadelesi başlar.

MOUNT&BLADE
Türk firması İkisoft tarafından geliştirilen yayıncı Paradox Interactive’in dağıttığı bir oyun. Kendine ait bir evreni olan, Ortaçağ temalı, tek oyunculu bir rol yapma oyunu. 16 Eylül 2008’de Kuzey Amerika’da satışa çıkan oyun, Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Oyunun geliştirilmesine Taleworlds’ün kurucuları Armağan Yavuz ve eşi İpek Yavuz tarafından bağımsız bir oyun projesi olarak başlanıldı.
Oyun Ortaçağ’da, hayali bir mekan olan Kalradya’da geçmektedir. Karakteriniz Kalradya’ya fakirbir yolcu olarak gelir. Oyunda krallık soylularının size verdiği görevleri yaparak para ve nam kazanabilirsiniz. Görevleri tamamladıkça görev aldığınız krallıktaki itibarınız artar ve eğer kralın da gözüne girebilmişseniz krallık soylularından biri olabilirsiniz. On yedinci yüzyılın mimarisine uygun şehirler, kaleler ve mekanlarlar süslü.

CRYSIS 3
Almanya’da yaşayan Cevat, Avni ve Faruk Yerli kardeşler tarafından kurulan Crytek tarafından geliştirildi. Electronic Arts tarafından dağıtılan bir bilim kurgu birinci şahıs nişancı video oyunu. Aynı seride 1, 2 ve 3 versiyonu bulunuyor. Crysis 3’de serinin diğer oyunları gibi Türkçe altyazı ve seslendirme var. Windows, Playstation 3 ve Xbox 360 platformları için geliştirildi.
Crysis 3, Crysis 2’den 24 yıl sonrasında yani 2047 yılında ve bir kez daha New York şehrinde geçiyor. İkinci oyunda gerçekleşen büyük savaşın ardından Prophet, Crynet tarafından hapse atılır ve uzaylılar tarafından dünya üzerinde o ana kadar görülmemiş en büyük işgal gerçekleştirilir. Ayrıca New York, Crysis 2’nin sonundaki büyük patlamadan sonra sular altında kalır ve şehir ormanımsı bir hal alır. Crysis 3’te ana karakter Prophet. Bu karakter bu kez intikamiçin savaşıyor.

Oyuncunun yaşı giderek düşüyor
Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç, dijital oyun sektörüyle ilgili şu bilgileri verdi:
“-  İki yıl içinde büyüklüğünün iki katına çıkması öngörülüyor. 2017’de 100 milyar doları bulacak olan oyun sektöründe mobilin payı yüzde 30’un üstünde olacak.
–  Oyuncu yaşı da giderek düştü. Özellikle tablet ve akıllı telefonlarda 2-3 yaşında çocuklar inanılmaz beceri gösteriyor.
–  Yerli oyun sayısı maalesef istediğimiz oranda değil. Şu anda daha çok sosyal ve mobil tarafta bir odaklanma var. Genç nüfuslu ülkemiz için mobil oyunlar gerçekten güzel bir fırsat.
–  Yerli oyun geliştirici sayısını artırmak için de çaba var. Büyük teknoloji şirketlerinin girşimcilik ve kuluçka merkezleri gibi. Bu merkezlere projelerle gidebilecek gençlerde artış sağlamak lazım.”

 

YENİ BİR ÜRÜN
G3’ten tek elle kullanıma izin
LG’nin merakla beklenen yeni amiral gemisi G3 satışa sunuldu. Tek elle sorunsuz bir kullanım sunan G3, ‘sihirli tuşu’ ile birleşerek kullanım performansı sunuyor. Metalik dokusu LG G3’ün daha temiz görünmesini ve telefon üzerinde parmak izi bırakmamasını sağlıyor. Metalik siyah, parlak altın, ipeksi beyaz, menekşe moru ve bordo olmak üzere 5 farklı renkte piyasaya sunuldu.
G3, 5.5 inç’lik ekrana sahip. 2.1 Megapiksel ön kamerası, daha net ve kolay ‘selfie’ çekim imkanı sunuyor. G3 ile telefonun hiçbir yerine dokunmadan sadece bir el hareketiyle 3 saniye içinde iyi bir selfie çekebilmek mümkün. 2.5 Gigahertz Snapdragon işlemci, 13 Megapiksel ön kamerası bulunuyor. 149 gram ağırlığındaki telefon, 4G’yi destekliyor. Android KitKat işletim sistemine sahip.

YENİ BİR APP
Milyonluk müzik arşivine erişim…
Dijital müzik hizmeti Deezer ve DJ uygulaması olan “edjing” işbirliklerini yeni bir boyuta taşıyarak, müzik severleri yeni özelliklerle buluşturuyor. Yeni “edjing” var olan kullanıcı deneyimini Radikal bir şekilde geliştirecek 3 ana inovatif özellik sunuyor.
‘edjing dünyasıyla’, DJ adaylarının birbirleriyle iletişime geçebilecekleri ve mikslerini paylaşabilecekleri bir sosyal ağ oluşturuldu. Global arama özelliğiyle kullanıcılara 50 milyonluk bir müzik arşivine bir tıkla anlık erişim imkanı sunuluyor. Yeni arayüzle de de, kullanıcıların yeni özelliklere kolay ve rahat bir şekilde erişmeleri hedefleniyor.
Yeni uygulama daha fazla sosyal paylaşım özelliklerine, limitsiz bulut depolama özelliğine ve anlık çalma listelerine erişim imkanı sunuyor.

YENİ BİR İŞBİRLİĞİ
Dünyanın verisini saklayacak
KoçSistem, Zenium Technology Partners ile imzaladığı işbirliği anlaşması kapsamında, Zenium’un İstanbul’da açacağı ve işleteceği veri merkezi İstanbul One’da geniş ölçekli müşterilerine hizmet sunacak.
İnşaatı devam eden İstanbul One’ın, Ocak 2015’te tam anlamıyla faaliyete geçmesi planlanıyor. Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden biri olarak hizmet sunacak olan İstanbul One için Zenium’un 160 milyon dolar değerinde yatırım yapması bekleniyor.
Sadece sektör değil Türkiye açısından da stratejik öneme sahip bir iş ortaklığına imza attıklarını söyleyen KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, “Ülkemizin vizyonuna katma değer sağlayan böyle bir projede yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu, uluslararası teknoloji firmalarının BT pazarımıza verdiği önemin göstergesi” dedi.

 

İlk Türk Cephe Savunma Oyunu “Dağ Zombileri” En İyi Yeni Oyunlar Listesinde!

Türkiye ve Dubai merkezli mobil oyun şirketi TarbooshGames’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı ilk Türk mobil cephe savunma oyunu “Dağ Zombileri” AppStore’de “En İyi Yeni Uygulamalar” listesine girdi.

%100 Türkçe içerik ile özgün fikir ve konseptin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan Oyunda 200 bağımlılık yapıcı bölüm ve 150 çılgın görev var.  Oyun aynı zamanda ilk Türk zombi oyunu olma ünvanına da elinde bulunduruyor. IOS ve Android işletim sistemine sahip farklı çözünürlüklerdeki cihazların tümünde çalışan uygulamada Facebook bağlantısı sayesinde arkadaşlarınıza meydan okuyup onlarla mücadele etme imkanı da bulabiliyorsunuz.

Oyunda, dağdaki patlamadan sonra zombiye dönüşen insanların şehre inmesini engellemek için Bordo Berelilerden, Özel Harekat Polislerinden, SAT Komandolarından ve Çevik Kuvvetlerden oluşturulmuş özel ekibi komuta etmeniz ve koşarak gelen zombileri -özellikle de canlı bomba zombileri- siperlerinize yaklaştırmamanız bekleniyor. Dağ Zombileri, stratejik dehanızı iyi kullanmanızı gerektiren, kendi savunma stratejinizi oluşturmanız ve önceliklerinizi net bir şekilde belirlemeniz konusunda sınırlarınızı zorlayacak bir oyun!

Bu macerada Hafif Makinalı Silahlarla zombileri tarayabilir, Makinalı Tüfeklerle zombileri yerle bir edebilirsiniz. Bazukaları kullanarak zombileri geldikleri yere gönderebilir veya Alev Silahlarıyla zombileri yakıp, kül edebilirsiniz. Bunlar yetmezse El Bombalarıyla zombileri patlatabilir, Şok Bombalarıyla zombileri dondurabilir, Mayınları yerleştirip ve zombileri havaya uçurabilirsiniz. Elektroşok kullanarak siperlerinize yaklaşan tüm zombileri kömüre çevirebilir, Barikatları kullanarak zombileri cephenden uzak tutabilir veya Hat Bombalarını kullanarak bir hattan gelen tüm zombileri etkisiz hale getirebilirsiniz.

Kısacası Dağ Zombileri’nde destansı bir hayatta kalma mücadelesi, durmak bilmeyen biraksiyon ve peş peşe nefesinizi kesecek maceralar sizi bekliyor. Komutan olarak siz, düzinelerce zombiyle savaşacak, onlarca silah ve mühimmat kullanacak, siperlerinizi güçlendirip cephenizi dağ zombilerinden korumak için size verilen görevleri yerine getireceksiniz.

Ocak Ayının En İyi 10 Android Oyunu

Bu yıl itibariyle sizlere güzel listeler hazırlamaya karar verdik. Her ayın sonunda bir önceki ayda dikkat çeken oyunlar için hazırlayacağımız “En İyi 10” listeleriyle sizlere öneriler sunacağız. Ayrıca listemizin sonuna da birTürk yapımı oyun ekleyerek Türk yapımı oyun ve uygulamara destek vereceğiz.

En İyi 10 listelerimiz Android, iOS ve WindowsPhone platformları için oyun ve uygulama kategorileri olarak ayrı ayrı sunmaya çalışacağız.

Listemize geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapalım; Eğer sizin keşfettiğiniz güzel bir oyun varsa aydogan@webtekno.com adresine mail atarak ya da yorumda belirterek yardımcı olabilirsiniz. Yine sizin geliştirdiğiniz/bildiğiniz bir Türk yapımı oyun ya da uygulama var ise aynı mail adresiyle bana ulaştırarak Webtekno‘da duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise listemize geçelim. İşte Webtekno’ya göre Ocak Ayının En İyi 10 Android Oyunu

1) WWE Immortals

Yaklaşık 5-6 sene önce ülkemizdeki en popüler zamanlarını geçiren fakat hala fanlarının dünya genelinde çok olduğu Amerikan Güreşi dediğimiz WWE için çıkartılan fantastik bir oyun olan WWE Immortals oynanış açısından gayet güzel grafiklere sahip.

Warner Bros. yapımı olan oyunda John Cena ve Hulk Hogan gibi birçok efsanevi dövüşçüleri oynuyoruz. Ancak oyunda daha da efsaneleşen bu dövüşçüler birer MarvelDC karakterleri gibi bir süper kahramanvari bir görünüm ve güç kazanmışlar.

Oyunda bir takım oluşurarak girdiğimiz dövüşlerde rakiplerimize kafa tutuyoruz. Tabiki her mobil dövüş oyununda olduğu gibi bu oyunda da dövüşçülerimizi yükseltme (upgrade) yapabiliyoruz. Normal tek kişilik oyun modu dışında Online modu da bulunan oyunda farklı online oyuncularla da güçlerimizi kıyaslayabiliyoruz.

Her dövüşçüde bulunan birbirinden güzel dövüş tekniklerine hayran kalarak seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle dövüş oyununu sevenler bu oyuna bayılacağını düşünüyorum. WWE seven kesim ise çoktan indirmiş olmalı!

2) N.O.V.A. 3: Freedom Edition

Mobil dünyanın en sevilen oyun serilerinden olan N.O.V.A. normalde ücretli bir seriydi. Fakat yapımcı şirket olan mobil oyunların en iyi şirketlerinden Gameloft bu serinin son oyunu olan N.O.V.A. 3: Freedom Edition adında ÜCRETSİZ bir oyun çıkarmaya karar vermiş.

Shooter dediğimiz sürekli silahla bir şeyleri vurmamız gerekn oyun tarzı olarak en iyi mobil oyunlardan biri olan N.O.V.A. bu ünvanını korumaya niyetinin olduğunu bu oyunla çok iyi anlıyoruz. Takım savaşlarının da bulunduğu Multiplayer özelliği de olan oyunda çoklu oyuncu ile bir tık daha eğlenceli olabiliyor.

Hatta bu tarz oyunları sevenler için güzel bir haber daha verelim. Oyunda herhangi bir satın alma seçeneğiniz yok. Yani para harcayanlar yerine tamamen oyunu kavrayan ve daha sık oynayanlar üstünlük kurabilecek. Oyunun da adını veren Freedom Edition‘ın hakkını veren Gameloft, oyunu tamamen ücretsiz şekilde sunuyor. Kaçırmamak gerek.

3) LEGO BIONICLE

Lego dediğimizde aklımıza gelen genelde küçüklüğümüz olur. Hayal dünyamızın yardımıyla istediğimiz şekillerde birleştirdiğimiz parçalar sonucunda şaheserler yaratırdık (!)

Daha sonra film ve oyunlar ile karşımıza çıkan ve anılarımızı tazeleyen firma LEGO BIONICLE adındaki oyunuyla tıpkı bir önceki oyun gibi tamamen ücretsiz şekilde sunarak gölnümüzde baştan taht kuruyor. Okoto isimli bir adada geçen oyunda birer savaş robotu olan 6 farklı kahramanın hikayesine tanık olacacağız. Kahramanınızı seçerek Yaratılış Maskesi‘nin peşine düşmeye başlarken her bir aşamada maskeleri toplayarak şeytani güçlere meydan okuyabiliriz.

TahuKopakaOnuaGaliPohatu ve Lewa gibi farklı güçlerdeki hazır kahramanlar mevcut olsa da kendi kahramanımızı yaratabilmek ayrı bir güzel olmuş.

İzometrik bakış açısı ile kahramanlarınızı görebileceğiniz oyunda 4 bir taraftan yaklaşan düşmanlarınızı görebilir ve savaşabilirsiniz.

4) Crossy Road

Birçok site tarafından Yeni Flappy Bird Çılgınlığı diye bahsedilen oyun olan Crossy Road hem çok can sıkıcı hem de eğlenceli yapısıyla dikkat çekiyor. Piksel piksel grafikleriyle herhangi bir Android telefonda görüntü sorunu çıkarmayan oyun Yodo1 Games adlı geliştirici şirketi tarafından çıkartıldı.

Yeni Flappy Bird denilse de oldukça farklı olan oyunda yapmanız gereken tek şey birçok farklı hayvan figürlerinden birini seçerek trafik keşmekeşi, tren yolu ve hızlıca akan dereler gibi birçok farklı yollardan hayvanınıza zarar gelmeden karşıya geçirmeye çalışmak. Aslında her ne kadar kendini yineleyen bir parkur yapısında olsa da Flappy Bird’den sonra o patlamayı yapması beklenen oyun olarak ön plana çıkartılan Crossy Road isim olarak da Flappy Bird’ü çağrıştırdığı için tutacağı düşünülüyor.

Eğer Flappy Bird’e çok sinir olup aynı zamanda oynamaktan vazgeçemeyenlerdenseniz bu oyun tam size göre olduğunu rahatça söyleyebilirim.

 

 

5) The Witcher Battle Arena

The Witcher severler için dikkat çekecek olan MOBA oyunu Battle Arena, stratejileri ve hızlı tempoyu birleştiren bir yapıya sahip. Dikkatli ve bir o kadar da hızlı olmanız gereken oyun zaman geçirmek ve heyecan yaşamak için bie bir diyebiliriz.

CD Projekt Red ve Fueno Games tarafından geliştirilen oyunda karşılıklı maçlar yapılıyor ve bu maçları ister botlara karşı isterseniz de arkadaşlarınız ile online olarak yapabiliyorsunuz.

The Witcher’ın kahramanları Geralt of RiviaLetho of GuletPhilippa EilhartZoltan ChivayEithné of BrokilonThe OperatorGolemSaskia of Aedirn ve Iorveth‘in bulunduğu Battle Arena grafik konusunda da fazlasıyla tatmin ediyor. Uygulama içi satın almalarla hızlıca gelişebileceğiniz oyunda para harcamadan da gelişmek mümkün. Fakat tabiki bu bir hayli zor ve uğraştırıcı olduğu için sizi biraz para harcatmaya zorlayabilecek yapıda olduğunu da belirteyim.

 

Ama belirttiğim gibi indirmesi ücretsiz olan oyunu hiç para harcamadan da geniş geniş de oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla meydan okuyarak ve eğlenceli bir oyun arayanlar için tam aradıkları oyunun The Witcher Battle Arena olduğu söylemek gerek.

6) Looney Tunes Dash!

Çocukluğumuzun en eğlenceli çizgi film kahramanları olan Looney Tunes bu oyunla beraber cep telefonlarımıza geliyor. Looney Tunes Dash ile Bugs BunnyRoad Runner ve Tweety gibi karakterlerini koşarken puanları toplamaları için yönlendireceksiniz. Looney Tunes Dash! oyunu ilk bakışda diğer Temple RunSubway Surfers gibi oyunlara benziyor. Fakat birçok farklı bölümde farklı karakterleri yönlendireceğiniz oyun bence bu diğer oyunlara göre daha eğlenceli.

Hatta bu koşu oyunları için en eğlencelisi olarak düşündüğüm Çılgın Hırsız kadar hoşuma giden oyun özellikle küçük yaştaki Android kullanıcıları için favori oyun olabilir. Ama sonuçta karakterler bizim de çocukluğumuzu içerdiği için tüm yaştan oynayanı ve seveni mevcut.

 

7) Twelve

Yine daha önce bir patlama yapan oyun benzeri başka bir oyun ile listemize devam ediyoruz. Twelve daha önce hemen hemen herkesin oynadığı 2048 oyununa biraz fazla benzetilmiş. Ama bu oyunların en güzel yanı da dikkatli ve stratejik bir biçimde oynamamız gerekiyor. Tunay Ayyıldız adlı bir Türk tarafından geliştirilen oyun bir hayli de zevkli.

Sıralama olarak 5×4 boyutunda oynanan oyun için zorluk seviyenizi normal, hard veya aggressive olarak belirleyebiliyorsunuz. Oyun yapı olarak biraz önce dediğim gibi 2048’e benziyor. Fakat bu biraz farklı. Birbirinin aynısı olan sayıları birleştirerek 12 sayısına ulaşmaya çalıştığımız oyunda maalesef ki “12 kolay yea” diyecek kadar kolay bir oyun değil. Birleştirme konusunda bir kısıtlamanın olmadığı oyunda dikey, yatay ve çapraz olarak birleştirmeler yapabiliyorsunuz.

2048’i sevenler ve biraz daha farklı bir oyun arayanlara oynamasını öneriyorum. Tunay kardeşimizin de emeğine sağlık, süper olmuş.

8) Odd Bot Out

Odd Bot Out,  keyifle oynayabileceğimiz eğlenceli bir bulmaca oyunu olarak gösterebiliriz. Oyun geri dönüşüm için fabrikaya gönderilen robotun kaçışışını konu alınıyor. Odd adındaki robotumuzu özgürlüğe kavuşturmaya çalıştığımız oyunda uzun ve zor bir süreç bizleri bekliyor.

Oyunda gittikçe zorlaşan 100 bölüm mevcut ve ilk birkaç bölümde oyunun dinamiklerine alışmamız için tabiki gayet kolay ve öğretici şekilde tutulmış. Ancak oyunun ücretsiz oynayacaklar için tam da şu anda kötü bir haberim var. Çünkü Odd Bot Out oyununun sadece ilk 10 bölümü ücretsiz durumda. 11. seviye ve sonrası için ücret ödemeniz gerekecek.

Odd’un karşısına farklı farklı bulmacalar çıkacak ve bunların her biri farklı dinamiklere sahip oldukları için mantıksal çözümlemeler yaparak yapılarını çözmeye çalışacağız. Stressiz ve eğlenceli bir oyun deneyimi sunan Odd Bot Out, farklı ve eğlenceli olarak tavsiyelerimiz arasında yerini alıyor.

9) Monument Valley

Monument Valley açıkcası benim Goolge Play Store’daki favori oyunum. Gördüğüm en eğlenceli ve bir o kadarda zorlayıcı bulmalacalarla dolu bir oyun. Saraylardan tapınaklardan geçerken çok dikkatli şekilde oynanamız gerekiyor.

Oyunda dikkat etmemiz gereken en temel şey ise üzerinde nokta şeklindeki parçalar. Bu parçaları sürükleyebildiğimizi ve döndürebildiğimizi unutmamamız gerekiyor. Bazı bölümlerde içinde olduğumuz yapıyı döndürerek farklı bir bakış açısına geçip aslında ayrı olan yolları birleştiriyor, bazı parçaları hareket ettirerek ya da bazı vanaları döndürerek bölümümüzü geçmemize yardımcı olacak tüm etmenleri kullanmak gerekiyor.

ÜCRETLİ olan bu oyun belki de bu ücretini fazlasıyla hak eden tek oyun olarak belirtebilirim. Grafik sorunu olmadığı için de 2.3.3 ve sonrası Android versiyonlarını destekleyerek her Android telefonda çalışabilecek bir özellikte. Fakat tavsiyem büyük ekranlı telefonlarda ve tabletlerde oynarsanız detayları daha rahat keşfederek biraz daha zevkli bir şekilde oynayabilirsiniz.

“Ben Android oyununa para vermem” diyenlerden değilseniz ödeceğiniz ücretin hakkını alacağınızı düşünüyorum.

 

10) Sky Gamblers: Storm Raiders

Sky Gamblers: Storm Raiders, tamamıyle sizi içine çekebilecek yapıda ve 2. Dünya Savaşı‘nda geçen bir hikayeye sahip olan başarılı bir mobil uçak savaşı oyunu olarak dikkat çekiyor.

Uçak tutkunlarını ve meraklılarının kalbini fethedecek olan oyunda 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmış tarihi uçaklardan oluşan geniş bir savaş uçağı filosundan bir uçak seçerek oyuna başlıyoruz. Daha sonra Pearl Harbor gibi savaş alanlarını ziyaret ederek düşmanlarımızla savaşlara katılıyoruz.

Temel olarak simülasyon türünde bir hava savaşı oyunu olan Sky Gamblers, bu nedenle basit kontrollere sahip uçak oyunlarından farklı ve daha zor yapıda olduğunu belirtmek gerek. Farklı kontrol sistemlerinden birini seçerek istediğiniz şekilde tercih edebilme imkanı veriliyor. Grafik konusunda ise üst düzey iş çıkaran yapımcı Atypical Games firması özellikle uçak modellemerinde oldukça iyi işler çıkarmış.

Ücretli olan oyun ise parasının hakkını veren oyunlardan biri olduğunu düşünüyorum. Hatta ederinin altında bir fiyata sahip olan oyunda satın alım sonrası başka hiçbir ücret talep etmiyor. Bu sebeple de oyunu alıp keyfinize bakabilir, 2. Dünya Savaşı’nı bir de havadan görebilirsiniz.

KAYNAKLAR

http://tr.fobito.com/android/lists/en-iyi-turk-yapimi-oyunlar

http://www.milliyet.com.tr/dunyayi-oynatan-turk/ekonomi/detay/2079790/default.htm

http://www.milliyet.com.tr/yerli-oyuna-buyrun/ekonomi/detay/1910065/default.htm

http://www.milliyet.com.tr/ilk-turk-cephe-savunma-oyunu-dag-teknoloji-2150380/

http://www.webtekno.com/mobil/ocak-ayinin-en-iyi-10-android-oyunu-h5156.html

HAZIRLAYAN

KAAN KARTAL  

Yönetim bilişim sistemleri 4-A

 

Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ocak 2018
  P S Ç P C C P
  « Kas    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta