Android Web Uygulamaları :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Android Web Uygulamaları

28.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 249 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

ANDROİD WEB UYGULAMALARI

Android cihazlarda uygulama hazırlamanın temel olarak iki yolu bulunmaktadır. Birinci yol android cihaza yüklenen ve android SDK’lar kullanılarak geliştirilmiş APK uzantılı yazılımlardır. İkinci yol web uygulaması olarak (web standartlarını kullanarak geliştirilen ve bir web tarayıcısı üzerinden erişilen) hazırlanan ve kullanıcı cihazında yazılım yüklemeden çalışan yazılımlardır.

Bunun en güzel örneği bankaların kullandıkları mobil internet uygulamalarıdır. Aşağıdaki şekilde iki uygulamanın arayüz görüntüleri verilmiştir.

2015-05-07_22-31-432015-05-07_22-31-14

Dikkat edilirse her iki resimde bankaların internet bankacılığı sayfalarının girişini göstermektedir. Ancak resimlere dikkat edilir ise aralarında çalışma mantığı açısından belirli farklar bulunmaktadır. İlk resimde hazırlanan uygulama özel olarak android SDKlar kullanılarak hazırlanmış bir android uygulamasıdır. Ancak ikinci resimde dikkat ederseniz bağlantının üstünde bağlantı adresini gösteren adres çubuğu bulunmaktadır. İkinci uygulama esasen bir web uygulaması olup android cihaza uyarlanmıştır.

Aşağıdaki şekil web içeriklerinize android ile yazılmış uygulamalardan ve web tarayıcı arayüzünden erişimini göstermektedir. Temel İçerik sağlayan web sayfanızı android programın içerisine android cihazlarda görünebilecek şekilde uygun ölçü, çözünürlük ve android cihazlarda kullanılabilir olarak tasarlamanız ve düzenlemeniz gerekmektedir. Android web uygulamasını sadece web sitenizi görüntülemek için basit bir araç olarak düşünülmelidir.

deneme

 Burada gerçekleştirilen temel işlem Android uygulamanız ile web uygulaması arasında ilişki kurmaktır. Bu işlem için Javascript ve Android API yardımıyla Javascript komutlarını kullanarak web uygulaması içerisine komut ve veri gönderebilen, alabilen ve görüntüleyebilen Android API uygulamaları gerçekleştirilebilir. Web içeriğine android uygulamasından erişimi sağlayan  WebView sınıfı ve kontrolleridir.

Android işletim sistemi Webkit Engine üzerinde bir web desteği vermektedir. Bu desteği kullanarak web uygulamalarınızı android uygulaması haline getirebilirsiniz.

 Eğer android cihazlar için web tabanlı uygulama geliştirmeyi seçerseniz android (WebView framework) üzerinde çalışan web tarayıcılar (browsers) viewport özelliği ile size web uygulamanızın görüntüsünü uygun büyüklükte ve ölçekte görünmesini ve sitil özelliklerinizi ayarlamanıza yardım etmektedir.

WEB UYGULAMALARINDA FARKLI EKRAN DESTEKLENMESİ

Android cihazlar ekran boyutlarına ve piksel yoğunluğuna göre çok çeşitli cihazlardan oluşmaktadır ve gün geçtikçe de bu çeşitlilik artmaktadır. Doğal olarak böyle farklılıkların olduğu bir ortama tasarlanan web uygulamalarının her zaman uygun boyutta görünmesi ve kullanılabilir olması gerekmektedir. Android cihazlarda web uygulaması tasarımında bu faktörleri düzenlemek için iki önemli değişkene dikkat edilmelidir:

1.Viewport: Viewport web sayfası için görünür bölgeyi tanımlayan dikdörtgen alandır. Bu alanın ölçülerini, ölçeğini ve büyüklüklerini belirleyebilirsiniz. En önemli değişken web sayfasının ekran çözünürlüğü ve cihazın yatay ve dikey piksel sayılarıdır. Bu değerlerin uyumsuz olması görüntünün bozulmasına ve içeriğin düzgün görüntülenememesine neden olur.

2.Ekran Çözünürlüğü:İnç başına düşen nokta sayısı, ekran çözünürlüğü (yoğunluğu) olarak tanımlanır. Android cihazlarda ekran çözünürlüğü ve web uygulama çözünürlüğünün ilişkisi görüntü kalitesini etkiler. Örneğin düşük çözünürlükte bir web sayfası içeriğini yüksek çözünürlük bir android cihazda görüntülemek isterseniz görüntünün bozulduğunu görebilirsiniz. Aynı durum tam tersi durum içinde geçerlidir. Yüksek çözünürlükteki bir web görüntüsü düşük çözünürlükte bir ekranda görüntülenmek istenirse ekranda web içeriğinin tamamı görüntülenemez. Burada karşımıza ikisi arasındaki ilişkiyi ayarlayan WebView sınıfı çıkmaktadır. Bu sınıfı anlatmadan önce değinmek istediğim diğer konu:

Android cihazlar için içeriklerin hangi çözünürlükte görüneceğini belirleyen önceden tanımlanmış üç yoğunluk bulunmaktadır. Bunlar düşük (LOW), normal (medium) ve yüksektir (HIGH). Bunlar farklı cihazların özelliklerine göre belirlenerek seçilebilmektedir. Ayrıca tasarım aşamasında farklı ekran çözünürlüklerine göre Javascript ve CSS kullanarak ekran tasarımı yapılmalıdır.

Burada değinilmesi gereken diğer bir konu ekran görüntüsüdür. Daha önce tanımladığımız gibi web uygulamasının ekran görüntüsü android cihazda  viewport olarak tanımlanıyordu.

VİEWPORT ÖZELLİKLERİNİ BELİRLEME

Aşağıdaki sözdizimi desteklenen viewport özellikleri ve her biri tarafından kabul edilen değerlerin türleri gösterilmektedir:

<meta name="viewport"
      content="
          height = [pixel_value | "device-height"] ,
          width = [pixel_value | "device-width"] ,
          initial-scale = float_value ,
          minimum-scale = float_value ,
          maximum-scale = float_value ,
          user-scalable = ["yes" | "no"]
          " />
<meta name="viewport"
      content="
          height = [pixel_value | "device-height"] ,
          width = [pixel_value | "device-width"] ,
          initial-scale = float_value ,
          minimum-scale = float_value ,
          maximum-scale = float_value ,
          user-scalable = ["yes" | "no"]
          " />

For exampl

DEVAMI YÜKLENİYOR…. 🙂

KAYNAKLAR

1. http://developer.android.com/guide/webapps/index.html

2. http://developer.android.com/guide/webapps/targeting.html

3.

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında

Yazar : Bahtiyar USLU

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ocak 2018
  P S Ç P C C P
  « Kas    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta