Android SQLite Veritabanı İŞLEMLERİ :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Android SQLite Veritabanı İŞLEMLERİ

06.04.2015 tarihinde Diğer kategorisine eklenmiş, 56 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

MERHABALAR

 

BU YAZIDA SİZLERE SQLite veritabanı nedir ve SQLite veritabanı kullanımından bahsedeceğim.Bilindiğiniz üzere çoğu uygulamada verilerin bir yerlerde depolanması gerekiyor. Bunun en iyi yolunun veritabanı olduğu görünen köy misali bellidir. Öncelikle sizler için SQLite veritabanına değinmek istiyorum.

SQLite Nedir ?

Kullanımı çok basit, uygulama içerisinde az yer kaplayan ve mobil cihazlardarahatlıkta kullanılabilen açık kaynak kodlu ve işletim sisteminden bağımsız bir veritabanı kütüphanesi ve motorudur. SQLite, onlarca programlama dili ile kullanılabilir. Az yer kaplaması ve istenilen hızda veri işlemleri yapabilmesi tercih sebepleri arasındadır.SQLite veritabanında tarafından desteklenentext,numeric,integer,real ve none veri tipleri mevcuttur.

 

Şimdi birazda uygulamamızdan bahsedelim. Örnek uygulama olarak basit bir kütüphane otomasyonu yapacağız. Kitabın adı,yazarı,basım yılı ve fiyatı gibi değerleri veritabanımızda tutacağız. Bu değerler üzerinden CRUD(Create, Read, Update, Delete) işlemler gerçekleştireceğiz.

NOT: Uygulamamızda Action Bar kullandığımızdan MinSDK olarak 11 (Android 3.0) seçilmelidir. Action Bar konusu ileride detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

 

Şimdi uygulamamızın arayüz kısmını tasarlayalım. Öncelikle kayıtlı verilerimizi liste halinde göstermek ve tıklayınca kitap detaylarını görüntülemek içinactivity_main.xml dosyamıza ListView atıyoruz. Daha sonra veri ekleyebileceğimiz bir layout oluşturuyoruz. Dosyamızın ismi activity_kitapekle.xml olacak. Layout görüntüsü söyle olacak.

 

kitapeklelayout

Kitap ekleme kısmına gidebilmek için Action Bar menüsüne bazı eklemeler yapmamız gerekiyor. Bunun için res > menu > my.xml yolunu takip ediyoruz. Burada menüye bir item ekliyoruz. Action Bar menü kısmı şöyle olacak.

actionmenu

 

Bir diğer layout dosyamız kitap bilgilerini düzenlemek için kullandığımız kısma ait olacak. Dosyamızın ismi activity_kitapduzenle.xml olacak. Layout dosyamızın son hali şöyle olacak.

kitapduzenlelayout

 

Son layout dosyamızda ise kitap detaylarını gösterip, kitabın silinme ve güncellenme isteklerini alacağız.Dosyamızın ismi activity_kitapdetay.xml olacak.

kitapdetaylayout

 

Arayüz kısmını hallettikten sonra uygulamamızın arka plan kısmına gelelim. İlk önce Database isminde bir sınıf oluşturuyoruz ve bu sınıfa SQLiteOpenHelper sınıfını extend ediyoruz. Android SDK, SQLiteOpenHelper sınıfı üzerinden SQLite ile ilgili işlemlerde bize yardımcı olacaktır. Ardından sabitlerimizi ve constructor metodumuzu oluşturuyoruz.

 

5

 

Ardında onCreate metodu içerisinde, uygulamamız ilk çalıştığında veritabanı tablo oluşturmasını sağlıyoruz. Burada daha önce oluşturduğumuz sabitleri kullanıyoruz.Iddeğerini oluştururken AUTOINCREMENT olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sayede bizim müdahale etmemize gerek kalmadan değer atanabilecek.

6

 

Şimdide sıra az çok sql ile uğraşan herkesin mantığını bildiği işlemleri yapmaya geldi. Önce kitap silme ve ekleme işlemlerini yapacak fonksiyonları yazıyoruz.

7

 

İki fonksiyonda da önce getWritableDatabase() metodu ile veritabanını yazılabilir hale getiriyoruz. Silme fonksiyonunda içerisinde delete fonksiyonu ile gerekli query string değerini yazarak id değerine göre silme işlemini gerçekleştiriyoruz. Kitap ekleme kısmında da içerik değerlerini kaydetmek için HashMap formatında çalışanContentValues objesi oluşturuyoruz. Bu obje içerisine sabit değerlerine göre aldığımız parametreleri gönderiyoruz. SQLiteOpenHelper içerisinde hazır insert metodunu kullanarak kitap ekleme işlemimizi tamamlıyoruz.

Şimdide kitap detaylarını bir HashMap olarak tutan fonksiyonu yazalım.

 

8

 

Kitap isimlerini uygulamanın girişinde liste halinde göstermek için Arraylist türünden veri döndüren fonksiyonumuzu yazıyoruz.

9

 

Bu iki fonksiyondaki Cursor objesi gönderilen query değerine göre istenilen verileri tutmaya yarıyor. Bizde kendi isteğimize göre bu verileri yönlendirebiliyoruz.

Son olarak kitap güncelleme fonksiyonumuzu oluşturarak veritabanı işlemlerini sonlandırıyoruz.

10

 

Veritabanı işlemleri bu kadar. Bundan sonrasında bu fonksiyonlar yardımıyla gerekli ekleme, silme, görüntüleme ve güncelleme işlemlerini yapabiliriz.

KAYNAK;http://www.bulentsiyah.com/android-veritabani-islemleri,

https://kurtulusahmet.wordpress.com/2014/08/31/android-sqlite-veritabani-kullanimi

 

Ömer Faruk KAVAK YBS4-B İ.Ö 1122503022

Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Kasım 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta