ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİNDE KULLANILAN VERİTABANLARI :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİNDE KULLANILAN VERİTABANLARI

05.04.2015 tarihinde Uygulama İncelemeleri kategorisine eklenmiş, 208 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

   Android İşletim Sistemi üzerinde, son kullanıcılar için tasarlanmış ve çeşitli amaçlara hizmet eden birden çok mobil veri tabanı bulunuyor.  Hep beraber kullanıcı oylarına göre en popüler uygulamadan, en az popüler olan uygulamaya doğru bir sıra dahilinde bu uygulamaları inceleyelim.

   Yazımızda, klasik veri depolama yöntemleri kullanmak isteyen kullanıcılar için tablo formatındaki uygulamalara ve başka alternatiflere de yer vereceğiz.  Seçiminizde yararlı olacağını umarak başlangıcımızı yapalım.

PORTODB DATABASE

En yüksek puana sahip PortoDB’nin ilk olarak teknik değerlerine göz atalım.

Uygulama puanı: 4,5

İndirme sayısı: 1000+

Sürüm: 1.1.2

Boyutu: 495 Kb

Gereken Android sürümü: 2.2 (Froyo) ve üzeri

Web sayfası: Belirtilmemiş

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar

    Uygulamanın oldukça basit bir arayüzü olduğunu söyleyebiliriz. Girişte neredeyse boş denilebilecek kadar temiz bir anasayfa ile karşılanıyorsunuz. Kullanmaya seçenekler menüsünden ve ya yukarıda bulunan ekle butonundan başlamanız gerekiyor.

    Birçok kullanıcı tarafından olumsuz karşılanabilecek bir durum ise oluşturduğunuz tablo ekranının boş olarak gelmesi. Hazır bir tabloya veri eklemek yerine sütunları ekleyerek ilerlemeniz gerekiyor. Dolayısıyla işlem biraz uzuyor. Satırlarda işlem biraz daha kolay.  Ekleme tuşu ile tüm sütunlara aynı anda ve eşit şekilde satır ekleniyor.

    Yeni veri eklerken kullanabileceğiniz veri tipleri ise şöyle; text, integer, real, checkbox, time, date, date and time, phone, address, url, e-mail, image, relationship. Tahmin edebileceğiniz gibi metin, sayı, tarih gibi değerlerden size uygun olanı seçiyorsunuz. Diğerlerine göre farklı olan seçenek relationship.  Bu seçenek, işaretlediğiniz satırlarda, belirlenmiş başka bir sütun ile eşleştirme yapmanızı sağlıyor.

     Uygulamada oluşturduğunuz veritabanını tablo ve ya form görünümünde ayarlayıp, veri girişine devam edebiliyorsunuz. Olumlu birkaç özellikten bahsedecek olursak, verilerinizi uygulamadan csv uzantısı ile ihraç edebilir, var olan bir veri setini uygulamaya entegre edebilir ve tablolarınızı farklı kullanıcılara gönderebilirsiniz. Bir tablodaki verileri, başka bir tabloya gönderebilirsiniz. Gizliliğe önem veren biriyseniz tablolara özel şifreler atayabileceğinizi hatırlatalım. Türkçe dil desteğinin olmaması olumsuz olarak değerlendirilebilir ancak kullanımının kolay olması ve sadeliği bunun önüne geçecektir.

     Tablo görünümü ve form görünümü hakkında fikir edinmeniz ve ayarlara göz atmanız için görseller şöyle;

Screenshot_2015-04-04-18-02-29 Screenshot_2015-04-04-18-02-46 Screenshot_2015-04-04-18-03-00

   Son olarak, boyutunun oldukça küçük olmasına, desteklediği sürüm aralığının fazla olmasına ve internet bağlantısı gerektirmemesine bakarak uygulamanın puanını hakettiğini söyleyebiliriz.

MEMENTO DATABASE

Uygulama puanı: 4,3

İndirme sayısı: 100000+

Sürüm: 3.1.1

Boyutu: 11,56 Mb

Gereken Android sürümü: 4.0 (Ice Cream Sandwich) ve üzeri

Web sayfası: mementodatabase.com

İstediği izinler: Kimlik, Kişiler, Konum, Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Görsellik bakımından oldukça doyurucu ve ayrıntılı bir veritabanı olarak nitelendirilebilir.  Ancak alışık olduğumuz veritabanlarından biraz daha farklı.  Direkt veri girişi yapmak yerine, gireceğiniz veriye uygun bir kütüphane seçmeniz ve daha sonra bu kütüphaneye bağlı alt seçeneklerden bir tercih yapmanız gerekiyor.  Olumlu kısmı, eklediğiniz kütüphane anasayfanızda sabitleniyor ve aynı kütüphane altında farklı veriler depolayabiliyorsunuz. Bir anlamda sizin yerinize verileri tasnif etmiş oluyor.

Kütüphaneler arasında; görevlerden yemek tariflerine, şifrelerden ses notlarına birçok seçenek bulunuyor. Burada bulamadığınız kütüphanelere ‘online katalog’ seçeneğinden ulaşabilir, hiçbiri size hitap etmediyse ‘custom’ seçeneğinden kendi kütüphanenizi yaratabilirsiniz.

Uygulamada otomatik yedekleme, yedeklemeleri tekrar uygulamaya entegre etme, favori ekleme, açtığınız veritabanlarını loglama gibi seçenekler mevcut. Daha da iyisi verilerinizi saklayacağınız lokasyonu kendiniz belirleyebiliyorsunuz.  Uygulamaya ait görselleri aşağıda bulabilirsiniz;

Screenshot_2015-04-04-19-09-07 Screenshot_2015-04-04-19-09-17 Screenshot_2015-04-04-19-09-26

 

SAILFORMS DATABASE

Uygulama puanı: 4,3

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 1.9.9.7a

Boyutu: 3,40 Mb

Gereken Android sürümü: 2.1 (Eclair) ve üzeri

Web sayfası: sailforms.com

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Kullanım açısından Memento Database ile oldukça benzerlik gösteren bir veritabanı diyebiliriz. Kütüphane yerine gruplandırma şeklinde çalışan bu veritabanı, Memento gibi belli kalıplar ile kullanıcıya yol gösteriyor. Açılış ekranında kişisel, iş, okul sistemi gibi hazır gruplarla karşılaşıyor, dilerseniz yeni bir grup ekleyerek kişisel veritabanınızı oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz yeni grup, varsayılan olarak listenin en altına yerleştiriliyor.

Gruplar içerisinde yeni formlar oluşturarak veri setinizi yaratabilirsiniz. Form içinde desteklediği veri tipleri şu şekilde; text, whole number, decimal number, date, time, timestamp, checkbox, signature, picture. Ek olarak verilerinize etiket ekleyebilir, tekillik özelliği atayabilir, görünmezlik ayarını oluştururken yapabilirsiniz. Görsel olarak artısı ise veri kalıplarını elle sürükleyip, boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Görünüm olarak tablo yerine form kullanılmış olduğunu ve sade bir dizayna sahip olduğunu görsellerde görebilirsiniz. Mementonun kullanışlılığını, PortoDb’nin sadeliğini arıyorsanız ikisini bu uygulamada bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Screenshot_2015-04-05-10-22-14 Screenshot_2015-04-05-10-29-43 Screenshot_2015-04-05-10-31-35

MOBI DB LİTE

Uygulama puanı: 4,3

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 3.3.0.133

Boyutu: 23,70 Mb

Gereken Android sürümü: 4.0 (Ice Cream Sandwich) ve üzeri

Web sayfası: mobidb.mobi

İstediği izinler: Konum, Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Kamera, Diğer

Açılışta ilk olarak hazır veritabanı kalıplarını eklemek isteyip istemediğinizi soran MobiDb, ardından interaktif hızlı başlangıç turuna katılmanızı teklif ediyor. Kullanıcı açısından oldukça yönlendirici olduğunu görüyoruz.

Standart veritabanlarında olduğu gibi hazır kalıplardan birini seçebiliyor ve ya boş bir veritabanı oluşturabiliyorsunuz. Çoğu kontrol, menüler ve araç çubukları aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu uygulamada diğerlerinden farklı olarak barkod okuma ve veriye ekleme opsiyonu bulunuyor. Bu nedenle de uygulama izinlerinde ek olarak kamera da bulunuyor. Ürünlerle ilgili bir veritabanı oluşturuyorsanız oldukça yararlı olacaktır.

İster tablo görünümünde, ister form görünümünde verileri görüntüleyebiliyorsunuz. Tek tuşla verileri aynı form içinde klonlayabiliyorsunuz. Tam versiyonu satın aldığınız takdirde Dropbox senkronizasyonu yapmanıza olanak veriyor. Desteklediği veri tiplerini sıralarsak; string, label, float, integer, bool, date, time, hyperlink, e-mail, phone, Picture, rating, address, currency, table reference, calculable, location, nested table. Sağladığı opsiyonlara ve veri tipi zenginliğine  baktığımızda uygulama boyutunun neden fazla olduğu anlaşılıyor. Ancak kesinlikle hantal olmayan bir yapısı var.

Son olarak menü butonundan yalnızca pmdb dosyaları olmak üzere, veri setlerinizi ayırabiliyor ve ya uygulama içine ekleyebiliyorsunuz.

Screenshot_2015-04-05-10-44-40 Screenshot_2015-04-05-10-53-47 Screenshot_2015-04-05-11-03-46

MY DATABASES

Uygulama puanı: 4,0

İndirme sayısı: 5000+

Sürüm: 1.5.7

Boyutu: 1,29 Mb

Gereken Android sürümü: 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) ve üzeri

Web sayfası: https://www.facebook.com/vadim.kadyrov.73

İstediği izinler: Kişiler, Konum, Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Kamera, Diğer

Porto DB gibi, hazır kalıp kütüphaneleri yerine tamamen kullanıcı tarafından veri oluşturma ve yönetme mantığı ile ilerleyen bir uygulama olduğunu görüyoruz. Uygulama üzerinde düzen açısından olumlu etki yaratırken, kullanım kolaylığını kısıtlıyor. Zira PortoDb kadar pratik ilerleyemiyor. Çünkü, ilginç olarak silme işleminin çok basit, veri ekleme işleminin ise uzun olduğu bir veritabanı. Direkt giriş yerine ayrı bir veri ekleme penceresi açılırken, silme işlemi tek buton ile yapılıyor. Kullanım kolaylığı açısından ne yazık ki eksik bir veritabanı.

Desteklediği veri tipleri ise; text, date, integer, phone number, photo, location, website, e-mail, boolean. Son bir ek, Csv dosyaları aracılığıyla uygulamaya veri ekleme ve uygulamadan veri çekme işlemleri yapılabiliyor.

Screenshot_2015-04-05-11-16-52 Screenshot_2015-04-05-11-23-07 Screenshot_2015-04-05-11-32-57

 

MTH-MY TASK HELPER DATABASE

Uygulama puanı: 4,0

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 1.7.3

Boyutu: 621 Kb

Gereken Android sürümü: 2.2 (Froyo) ve üzeri

Web sayfası: mytaskhelper.com

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

  Sloganı ile kişisel ve iş ile ilgili datalarınızı bir yerde depolayabileceğinize dair vaat veren uygulama, proje mantığı ile ilerliyor. Proje altında form oluşturarak ilerliyorsunuz. Tekil satır ve çoğul satır oluşturabilme opsiyonu sağlıyor ve veri oluştururken şu şeçenekler arasından seçim yapabiliyorsunuz; number, decimal, dropdown, raido button, checkbox, date, date&time, file, description text, section heading, image, formula, birthday, boolean, language, U.S. States, country, time zone, table, auto-increment, login, password.  Hem veri tipi hem de veri görünümü üzerine oldukça fazla seçenek var. Formlar ve kayıtlar olarak iki dizayn içerisinde verileri görüntüleyebiliyorsunuz

Screenshot_2015-04-05-11-50-34 Screenshot_2015-04-05-11-53-01

MY LIST AND DATABASES

Uygulama puanı: 4,0

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 1.5

Boyutu: 406 Kb

Gereken Android sürümü: 2.2 (Froyo) ve üzeri

Web sayfası: limsoftware.com

İstediği izinler: Kimlik, Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Kullanılış amacı itibariyle diğer uygulamalardan sıyrılan My Lists, tamamen kişiye özel yaratılmış bir uygulama. Kişiye ait özel bir veritabanı statüsünde sayılabilir. Kullanıcıya ait kredi kartı bilgileri, kilo, yapılacak listesi, kişisel web siteleri, özel tarihler gibi verileri depoluyor.  Bunlara ek olarak yeni listeler oluşturulabiliyor. Listelerinizi artan-azalan şekilde sıralayıp, numaralandırabiliyorsunuz. Ancak farklı amaçlı bir veri listesi açamayacağınız anlamına gelmiyor. Tamamen farklı bir veri seti yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz listeleri korumaya alıp, en az 6 karakter ile olmak üzere şifreleyebilirsiniz.

Export-Import seçeneği de uygulama içerisinde mevcut. Listeler üzerinde değişklik yaptığınızda verileri tekrar modifiye ediyor ancak güncelleme konusunda verimsiz çalışıyor. Verileriniz statik değilse eşgüdümleme problemleri yaşayabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı ve dizayn itibariyle orta kulvarda kabul edilebilir. Desteklediği veri tipleri ise şu şekilde; text, numeric, phone, e-mail, url, 0 to10, date, time, rating, checkbox.

Screenshot_2015-04-05-12-06-53 Screenshot_2015-04-05-12-14-22 Screenshot_2015-04-05-12-26-38

SIMPLE DATABASE

Uygulama puanı: 3,9

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 2.0.1

Boyutu: 172 Kb

Gereken Android sürümü: 1.6 (Donut) ve üzeri

Web sayfası: http://4way-studio.blogspot.com.tr/

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Ticari amaçlı yazılmış bir uygulama olarak tanımlayabiliriz. Veri saklama seçenekleri müşteri, ürün, fiyat vb kavramlar etrafında dönüyor. Simgeli ve yazısız dört adet butondan oluşan sade ve basit bir anasayfaya sahip. Veri girişi teker teker yapılıyor. Veri tipi yerine, ürün tipi seçiliyor. Listele ekranından tamamını sıralayabiliyor, kategori ve müşteri verilerini listeleyebiliyorsunuz. Veri girişinden sonra tekrar düzenleme şansı mevcut. Bunların dışında çok fazla opsiyon sağlanmayıp basit tutulmuş. Adı gibi basit ve kolay bir veritabanı olarak tasarlanmış. Görselleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Screenshot_2015-04-05-12-32-11 Screenshot_2015-04-05-12-34-12 Screenshot_2015-04-05-12-36-16

XLMSOFT DATABASE

Uygulama puanı: 3,8

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 1.05

Boyutu: 865 Kb

Gereken Android sürümü: 2.2 (Froyo) ve üzeri

Web sayfası: http://database.xlmsoft.de/

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Basit düzeyde oluşturulmuş, kompleks bilgilerden çok temel bilgi depolama amacı güden bir uygulama XLMSoft DB. Kullanıcı komutuyla açılan veritabanı üzerinde yalnızca üç işlem yapılabiliyor. Düzenleme, veri ekleme ve silme. Veri ekleme adımında filtreleme seçeneği kullanılabiliyor. Csv dosyaları uygulamaya entegre edebiliyor. Görüntüleme mantığı liste dahilinde ilerliyor. Ek olarak sıralama ve arama seçenekleri bulunuyor.  Alışıldık veritabanı düzenlemesine sahip. Bir artı olarak verilere imaj eklenebiliyor.

Veri giriş tipleri; text (single-line), text (autocomplete), text (multi-line), text (single-select), text (multi-select),  alphanumeric value, e-mail, hyperlink, phone, number (integer), number (fixed-point), number (real), date, time, yes or no, rating olarak belirlenmiş.

Screenshot_2015-04-05-13-15-27 Screenshot_2015-04-05-13-15-34 Screenshot_2015-04-05-13-16-16

SSQL VERİ TABANI YÖNETİMİ

Uygulama puanı: 3,7

İndirme sayısı: 10000+

Sürüm: 2.6

Boyutu: 506 Kb

Gereken Android sürümü: 2.2 (Froyo) ve üzeri

Web sayfası: http://www.selimsql.com/

İstediği izinler: Fotoğraflar/Medyalar/Dosyalar, Diğer

Sıra, listedeki tek Türkçe dil destekli uygulamada. Açılımı da Selim SQL olarak belirtilmiş. Açılışta ilk işlemimiz; içinde hizmet, sağlık, eğitim gibi seçeneklerin olduğu hazır veritabanı kalıplarından birini seçerek başlıyor. Daha sonra alt seçenekleri belirleyip veri tabanı oluşturuyorsunuz. Dilerseniz veritabanı oluştur seçeneğiyle, kendi veri deponuzu sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, SQL komutlarını destekliyor olması. Hem son kullanıcılara, hem de kompleks kullanıcılara hitap ediyor. SQL bilen kullanıcılara kolaylık sağlanmış oluyor.

Şifre atama, import-export, indeks oluşturma, tablolar arası hızlı geçiş, sorgu ekranı, birincil anahtar ataması gibi özellikler mevcut. Desteklediği veri tiplerine aşinasınız; integer, varchar, smallint, byte, bigint, decimal, bigdecimal, date, timestamp, longchar, blob. Böyle kapsamlı bir uygulamayı bu boyutta, üstelik bu kadar geniş sürüm aralığında görmek şaşırtıcı ve sevindirici.

Screenshot_2015-04-05-13-31-51 Screenshot_2015-04-05-13-36-49 Screenshot_2015-04-05-13-41-49

İlgili Terimler : , ,
Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ekim 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta