ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMI :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMI

03.04.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 6.739 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Fragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment class’ı ve kavramı Android API 11 ile gelmiştir.Fragmentler(Parça) bir bütünün bir kısmını temsil ederler yani aktivitelerinizi tekrar kullanılabilir parçalara ayırmanıza yarar. Bir Activity içerisinde birden fazla Fragment bulunabilir ve herhangi bir kullanıcı ara yüzü olmadan da tanımlanabilirler.Fragmentler Activity’den daha hızlı çalışırlar ve daha geniş ekranlarda daha iyi kullanım alanları ve dikey ve yatay durumlarda da different layoutlar oluşturulmasını sağlar.

gorsel_3

images

 

 

 

 

 

 

 

Fragment’ın Yaşam Döngüsü(Fragment Life Cycle)

Fragment’lar da Activity’ ler gibi bir hayat döngüsüne sahiptirler içerisine yerleştirildiği Activity ‘nin yaşam döngüsünün başlaması ile başlar, bitmesi ile de biter.

activity_lifecycle_tr

Yaşam döngüsü içerisindeki metodlara bakmak gerekirse;

onAttach() = Tetiklenmelerin yapıldığı metoddur. System hiç birşey yaratmadan önce bu method çağırılır ve sistem üzerinde fragment için yer ayrılır.

onCreate() = Fragmentin sistem üzerinde yer ayırılmasından sonra otomatik olarak çağırılan methoddur.Fragment oluşturulmadan önceki andır. Burada daha fragment oluşturulmamıştır. Genellikle buttonlarımızın, resimlerimizin veya diğer komponentlerimizin yüklendiği yer olarak kullanırız. Burada kullanıcı ile etkileşime girilecek kod yazılmaz.

onCreateView() = onCreate() metodu ile aynı işi yapar kullanıcı ile etkileşime girdiğimiz onlarla veri alışverişi yapabildiğimiz yerdir. Fragmentlerin view olarak oluşturulduğunda kullanılan yapıdır.

onActivityCreated() = Activity yaratılır.

onStart() = Fragment burada başlatılır.Bu metod program ilk çalışmaya başladığında çağırılır ve onAttach() metodu çağrılmadan çağrılmaz.Açmak gerekirse; yapılan her işlem için system tarafından bellekte yer ayrılıyor.Bu işlem, onAttach() methodu altında sistem tarafından otomatik olarak yapılır. programı kapattığınızda,direk olarak kapatmaz, arka planda çalışır, sistem tarafından kontrol edildiğinde bu programı uzun bir süre kullanmadığınızda tespit edilerek sistem otomatik olarak programı bellekten siler.Bellek üzerinden silindiği anda, programı tekrar başlattığınızda, onAttach() methodu çağırılacaktır.

onResume() = Programın ilk çalıştırıldığında ve onPause() olduktan sonra tekrar çalıştırıldığında bu method tetiklenir.

onPause() = Fragment durdurulduğunda bu metod kullanılır.Program tamamen bellekten silinmez arka planda çalıştırılır,program silinmeden tekrardan çalıştırılmak istenirse onResume() metodu çağırılır.

onDestroyView() = Fragment bitirilmeden önce gelen methoddur.

onDestroy() = Fragment burada bitirilmiştir.

onDetach() = Fragmentin aktiviteyle bağlantısı koptuğunda çağrılır,system üzerinden tamamen silinir.

Buradaki methodların en büyük özelliklerinden biri system tarafından onCreateView() isimli otomatik callbacktir. Yani birbirlerini otomatik olarak tetiklemektedirler. Örneğin; siz bir fragmenti yarattığınızda system otomatik olarak onCreate() methodunu çağırır.

Fragment Oluşturma

fragmentxml

 

XML dosyasına ait Fragmentleri kontrol edebileceğimiz Java dosyamız ise;

fragmentjava

statik ve Dinamik olarak fragment ekleyebiliriz.Statik olarak Fragment eklemek istersek Activity Xml dosyasına tag’ını eklemek yeterli olacaktır.Fragment oluşturma işlemini dinamik olarak yapmak istersek Java dosyası içerisinden fragment ile etkileşim kurmak ve fragment ekleme, silme gibi işlemleri gerçekleştirmek için Fragment Manager sınıfı kullanılır.Bu sınıfa erişmek için activity’nin getSupportFragmentManager() metodu kullanılır.Fragment ekleme, silme, değiştirme işlemlerini gerçekleştirmek için FragmentManager ile oluşturulan FragmentTransaction sınıfı kullanılır.

transaction

1.satırda Transaction işlemi başlatılır 2.satırda replace kullanılarak Fragment’in yerleşmesi sağlanır son satırda ise işlem gerçekleştirilir.
Fragmentler’le Haberleşme
Fragment’ler hem bağlı olduğu activity ile hem de aynı activity içerisindeki diğer fragment’lerle haberleşebilir.Bu haberleşmeler genel olarak interface’ler aracılığı ile yapılır.
Activity-Fragment Haberleşmesi
Bir fragment’ten bağlı olduğu activity’ye getActivity() metodu ile erişilir. Daha sonra activity’de tanımlanan bir metod çağrılabilir ya da activity’de public bir metod tanımlayıp fragment’ten tetikleyebilirsiniz ve bu sayede activity ile fragment’i haberleştirebilirsiniz. Aynı şekilde fragment’te public erişim belirteci ile tanımlanmış bir metodu fragment nesnesini kullanarak activity’den çağırabilir ve activity ile fragment’i haberleştirebilirsiniz.

Fragment-Fragment Haberleşmesi

Fragment’ler birbirleriyle direkt olarak haberleşemezler, ilişkili oldukları activity’yi kullanarak haberleşme sağlanır.

Fragment Uygulaması
Öncelikle Xml ile bir fragment oluşturmak istenirse layout klasöründen yeni bir Android XML File oluşturuyoruz dosyanın adını ilk_fragment olarak tanımladık. Buraya bir tane background atadık çünkü Activity içinde açılacağı için fragmentin farkllığı belli olsun diye açık bir renk tanımlaması yaptık.Bir tane Large Text ataması yaptık ve Activity’nin açıldığını anlamamız için adını “Fragmentten geldi” olarak değiştirdik.

1.Adım
ilk_fragmentxml

 

 

 

 

 

 

2.Adım

Actvitymain_xml

3.Adım

Burada önemli olan Fragment oluşturmak için Src klasörümüzün içine yeni bir class tanımlıyoruz ve bu sınıfımı fragment sınıfından extends ediyoruz
İlkfragment_ java

4.Adım

MainActivity_java

5.Adım

Uygulamamızı tamamladık çalıştırdığınızda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olur.

ekrangörüntüsü

 

 

SELVER ALVANLAR

 

Kullanılan kaynaklar:
http://www.brnbyk.com/ders-9-fragment/
http://metehantoksoy.com/2015/01/02/android-android-mimarisi-activity-ve-fragment/
https://gypprp.turkcell.com.tr/konu/android/egitim/android-201/fragment-olusturmak
http://kadiranilturgut.com/android-fragment/
http://emrealtunbilek.com/teknoloji/android-fragment/1-android-fragment-giris/
http://www.akilliyazilim.org/androiddersleri/fragment-kullanimi-temel-bilgiler.html

 

Yazar Hakkında

Yazar : Kadriye Kundakci

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Ocak 2018
  P S Ç P C C P
  « Kas    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta