Android Açılış Sayfası (Splash Screen) Oluşturma :MobileCoder I MobileCoder.NET I Mobil Programlama I Android Programlama I Mobil Geliştiricilerin Buluşma Noktası I www.MobileCoder.Net

Android Açılış Sayfası (Splash Screen) Oluşturma

31.03.2015 tarihinde Android Programlama kategorisine eklenmiş, 1.490 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Merhabalar Mobilcoder.net kullanıcıları, ben sizlere splash screen hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, uygulamalarımız için android studio ile nasıl splash screen oluşturacağımız hakkında bilgi vereceğim.

Splash Screen :Türkçe anlamı ile “Açılış Ekranı” uygulamalarda, uygulama açılmadan hemen önce ekranda belirli bir saniye kalan sayfalardır. Açılış sayfası çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bazen uygulamadan önce açılan bir reklam olarak karşımıza çıkarken, bazen de arka planda uygulamanın hazırlanması için gerekli süreyi sağlamak bu sıradada da uygulama hakkında bilgi veren veya hoşgeldiniz vs gibi karşılama iletileri bulunan sayfalardır. Belirlenen süre bittikten sonra açılış sayfamız kapanarak kullanıcıyı anasayfaya yönlendirmektedir.

Android Studio ile Splash Screen Oluşturmak için gerekli adımlarımız ve çeşitli görseller aşağıda bulunmaktadır.
Biz “mysplashscreen” adında bir proje oluşturduk. Oluşturduğumuz projedeki sayfa ve class anasayfa kısmımıza ait olduğu için açılış sayfamız içinde bir sayfa ve class oluşturmamız gerekiyor. Bunun için;

 

Layout > New > XML > layout XML File kısmından name’ine “acilisekrani” adını verdiğimiz yeni bir sayfa oluşturduk.

1- Açılış sayfası olarak kullanacağımız bu sayfamıza biz, bir large text ekleyip, Ekranda görünmesini istediğimiz yazı olan “Hoşgeldiniz J Açılış Sayfamız 10 saniye içinde kapanacaktır..” iletisini yazdık.

2-  Açılış sayfanızda kendi istediğinize göre bir çok ayar yapabilir resim ekleyebilir arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Biz background olarak bir resim kullanmak istedik. Resmi ekleyebilmek için, kullanmak istediğiniz resmi projenin kaydedildiği klasör içindeki “drawable” klasörü içersine atmanız gerekmektedir.

Class için ise ;

Java > New > Java Class name’ini “Acilisekrani” verdiğimiz sınfımızı oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz yeni Class’ımız boş gelecektir.

3- Bu class’ımızada diğer classta olduğu gibi Activity’i extend etmemiz gerekli.(Eğer eclipse kullanıyorsanız Activity’i import etmeyi unutmayınız)

4- Diğer bir eksiğimiz ise onCreate metodumuz. Bunu “Alt + insert” ile gelen pencereden “Override Methots… “ a tıklayıp, Açılan pencereden ise onCreate bundle seçmemiz gerekiyor.

5- Altına ise diğer classta bulunan “setContentView” fonksiyonunu kopyalayıp yapıştırıyoruz.

6- Projenin kendi oluşturmuş olduğu class (MainActivity.java) içinde, setContentView fonksiyonu otomatik olarak ilk sayfayı çağıracak şekilde kayıtlı bulunuyordu. Biz ilk olarak açılış sayfamızın görünmesini istediğimiz için bu kısmı değiştirerek açılış sayfamızın adı olan “acilisekrani” yazdık.

7- Açılış Ekranlarında bir yandan açılış sayfası görünürken diğer taraftan da ana sayfamızın işlemi gerçekleştirilir. Yani eş zamanlı işlem gerçekleştirilecektir. Bu yüzden “Thread” kullanmamız gerekir. Bu kısımda “acilisekrani” adında bir Thread tanımladık. Ve Thread’ı run fonksiyonu ile çalışmasını sağlıyoruz. Run fonksiyonu içersinde “try-catch –finally” bloğu açıyoruz.

8- Try içersinde açılış sayfamızın ne kadar süre ekranda duracağını belirtmemiz için “sleep” fonksiyonunu kullanıyoruz. Parantez içersine yazdığımız süre milisaniye cinsinden olmalıdır(10000ms = 10sn).

9- İntent yapısını oluşturduğumuz açılış sayfasındaki 10sn’lik süre sona erdiğinde anasayfamıza geçmesi için kullanıyoruz. Burada “intent” adında bir intent tanımladık. startActivity komutu ile çalıştırılmasını sağladık.

10- Catch bloğu şuan bizim için bir önem taşımıyor. Herhangi bir hata yakalama durumu olmadığı için kullanmıyoruz. Şuan sadece programın geneli hata verdiğinde çalışacak şekilde ayarlanmış oldu.

11- Finally kısmında ise Thread’imizin sonlanması için “finish” komutunu yazıyoruz.

Oluşturduğumuz yeni sınıfımızı AndroidManifest dosyasına tanıtmamız gerekiyor. Bunun için AndroidManifest dosyasını açıyoruz ve “activity” bloğunu kopyalayıp alta yeniden yapıştırıyoruz.

12- Bu yeni sınıfımızın activity bloğu olduğu için name kısmını değiştirip sınıfımızın ismini yazıyoruz.

13- Bu kısımda da yine MAIN kısmını değiştirerek sınıfımızın adını büyük harflerle yazıyoruz.

14- Burada ise LAUNCHER kısmı değiştirerek DEFAULT yapıyoruz.

 

Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra uygulamamızı çalıştırdığımızda karşımıza önce 1. Fotoğraf çıkacak 10 saniye göründükten sonra 2. Fotoğraf görünecektir.

 

Özlem ASLAN

İlgili Terimler : , , , , ,
Yazar Hakkında

Yazar : ceren kozhan

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMA
ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATMARoot Ne demek ? Bir android cihazı root etmek telefonun
fragment
ANDROİD FRAGMENT YAPISI VE KULLANIMIFragmentler Activity içerisinde yer alan kullanıcı ara yüzleridir. Fragment
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME
ANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞMEANDROİD TELEFONLARDA KONFERANS GÖRÜŞME   Konferans görüşme çok fazla bilinmeyen androidin
Asp.NET’de web servis hazırlama ve Android de kullanimi  Web Servis Nedir ? Web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Rating Bar Kullanımı
Rating Bar KullanımıAndroid’de yıldız şeklinde derecelendirme çubuğu olarak kullanılır. Kullanıcı sürükleme
Android Wear Emülatör Kurulumu
Android Wear Emülatör Kurulumu   Android studio da geliştireceğimiz uygulamaların kontrolunü yapmak için emülatör
Resim Galerisi Oluşturma
Resim Galerisi OluşturmaAndroid Programlama – Resim Galerisi Oluşturma Bu yazıda, bir galeri
SQLite Database Browser Kullanımı
SQLite Database Browser KullanımıSQLite Database Browser Kullanımı Merhaba arkadaşlar, Android uygulamaları geliştirirken uygulama üzerindeki

Son Yapılan Yorumlar

 • Kategoriler

 • Son Yazılar

 • Takvim

  Kasım 2017
  P S Ç P C C P
  « Kas    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Etiketler

 • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta